Block title
Block content

"Bir âlim-i zîtehevvür ki sıfat-ı ilim kendini fesat ve fenalıktan men etmişken, daima onun sıfat-ı tehevvüründen vücuda gelen fesat ve fenalığın zikri vaktinde onu âlimlikle yâdetmek ve sıfat-ı ilme ilişmek, nasıl ilme husumet ve adaveti ima eder." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanın hem ilim sahibi hem de korkak olduğunu düşünelim. İlmi yönü onu fena ve bozgunculuktan alıkoyması gerekirken, korku damarı yüzünden fenalık ve bozgunculuk yapsa ve biz de bu adamın ilmi yönüne kızıp hakaret etsek, bu ilme karşı bir saygısızlık hatta düşmanlık olur.

Bu adam fenalığı ve bozgunculuğu alim olduğu için değil korkup birilerine yaranmak adına yapıyor. Burada ilmin bir suçu bulunmuyor. Alimler ilmi yüzünden kötü olmazlar, başka zaaflarına yenik düştüğü için kötü davranış sergilerler. Bu durumda bir alimin başka zaaflarından kaynaklanan kötülüklerine bakıp ilme ve irfana düşmanlık etmek zulüm olur.

Günümüzde para, makam, şöhret, korku vesaire gibi zafiyetler yüzünden ilmini kötüye kullanan çok alim ve hocalar var; bu zafiyetlerin yükünü ve suçunu ilim ve alimlik sıfatına yüklemek zalimlik olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...