Birinci Mektup'taki, "dünyanın ahiret menzili olması" ne demek? Vazifesini yaptıktan sonra her yaratılmış gibi mi olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hak hiçbir şeyi zayi etmiyor. Vefat edenlerin bedenlerinin yeni icatlara vesile olması bunu açıkça göstermektedir. Bu ifadeden anlaşıldığına göre bu dünyayı ahirette görebileceğiz.

İnsan daha önce yaşadığı menzilleri görmeyi cidden arzu eder. Ehl-i cennet dahi "İşte burada şöyle olmuştu..." kabilinden yaşadıkları yerleri görmeyi ve oralardaki maceralarını tahattur etmeyi elbette isterler.

Hakiki olmayan bir zeminde bunu anlamak çok kolaydır. Mesela, ekran koruyucu olarak kullanılan akvaryumlar âdeta canlı gibidir. Bu manada hakiki olmayan bir dünyanın ahirette olmasına hiçbir mani yoktur. Ama hayalî değil de hakiki bir dünya olarak beka âleminden bir menzil olması çok daha hayret verici bir durum olacaktır. Risale-i Nur'da bu husus şu şekilde izah edilir:

"BEŞİNCİ İŞARET: Dünyada اَلْحُبُّ فِى اللّٰهِ hükmünce, salih ahbaplara muhabbetin neticesi, cennette عَلٰى سُرُرٍ مُتَقَابِلِينَ ile tabir edilen, karşı karşıya kurulmuş cennet iskemlelerinde oturup hoş, şirin, güzel, tatlı bir surette, dünya maceralarını ve kadim olan hatıratlarını birbirine nakledip eğlendirmeleri suretinde, firaksız, safi bir muhabbet ve sohbet suretinde ahbaplarıyla görüştüreceği, Kur’an’ın nassıyla sabittir."(1)

1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...