Bismillahın "tükenmez kuvvet ve bitmez bir bereket" olması nasıl oluyor; nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki “tükenmez kuvvet” ifadesi, Allah’ın sonsuz kudretini temsil ediyor. Yani Allah’a iman edip tevekkül eden birisi, Allah’ın sonsuz kudretini arkasında bir yardımcı, bir zahîr olarak alıyor demektir.

Bismillah kelimesindeki, "bitmez bir bereket" ifadesi de Allah’ın sonsuz gına ve zenginliğini temsil ediyor. Yani Allah’a iman edip tevekkül eden birisi, Allah’ın sonsuz gına ve zenginliğini arkasında bir yardımcı, zâhir bir bereket olarak alıyor demektir.

Zaten kâinattaki bütün nimet ve yardımlar, Allah’ın sonsuz kudret ve zenginliği ile olmaktadır. İnsan iman ve tevekkül ile bu iki sıfattan medet ve kuvvet alıyor. Besmele de bunun zikir ve ifade şeklidir.

Devlet kudretine istinad bir askerin, devletin güç ve servetini arkasına alması gibi; mü’min de iman ve tevekkül ile Allah’ın sonsuz kudret ve zenginliğine istinat etmekle, sonsuz bir bereket ve kuvvete kavuşuyor. Hazret-i Musa (as)’nın denizi yarıp geçmesi, Hazreti Yunus (as)’un balığın karnından kurtulması, küçücük bir incir çekirdeğinin tonlarca ağırlıktaki koca bir incir ağacını başında taşıması hep aynı manadadır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
iman etmek Allahın celle celalühün ismini almak ilk bismillah iman etmek öyleyse.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...