"Bu enharda öyle azîm şifalar var ki, hastalar içse, her türlü devayı içinde bulurlar. Yaralılar içse, bin türlü yaralarına merhem bulurlar. İhtiyarlar içse, hayat-ı ebediyenin civanmerd gençlerinden olurlar..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bu enharda öyle azîm şifalar var ki, hastalar içse, her türlü devayı içinde bulurlar. Yaralılar içse, bin türlü yaralarına merhem bulurlar. İhtiyarlar içse, hayat-ı ebediyenin civanmerd gençlerinden olurlar. Tazeler içse, saadet-i dâreyni bir anda elde ederler."(1)

Risale-i Nurlar bu asrın manevi hastalıklarına, Kur’an eczanesinden alınmış tesirli birer ilaçtırlar. Bu mana “Bu nehirde öyle azim şifalar var ki hastalar içse, her türlü yaralarına merhem bulurlar” ibareleri ile ifade edilmiş. Hakikaten Risale-i Nurların her bir eczası muhtelif manevi hastalıkların devası ve şifasıdır.

Mesela Haşir Risalesi insandaki aşk-ı bekayı rendeleyen, maddeci felsefenin tahribatını tamir ve tedavi eden tesirli bir devadır. Kader Risalesi, kader hakkında kafası karışan adamın manevi buhranına bir reçete gibidir.

İmanı olup da asrın getirdiği manevi yaralar ile yaralanan Müslümanlar için Risale-i Nurlar güzel birer merhemdirler. Kabre yaklaşmış ihtiyarlar için Risale-i Nurlar o umutsuz ve karanlık kabir çukurunu cennetin güzel bir bahçesine çeviren iksir gibidir. Bu iksiri içen bir ihtiyar, cennet bahçesinde ebedi ve genç bir şekilde dirileceğini öğrenince, ihtiyarlık ona yük değil şevke dönüşüyor.

Tazeler, yani gençler bu iksiri içse, hem bu dünya hayatında hem de ahiret hayatında mesut ve bahtiyar olurlar.

(1) bk. Barla Lâhikası, (96. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...