"Bu inkılap dahi pek çok berzahî tavırlara şamil olup..." Berzahî tavırları izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Birinci inkılaba, وَكُنْتُمْ اَمْواَتًا cümlesiyle işaret edilmiştir. Yani, bir insanın cesedini teşkil eden zerrelerin âlem-i zerratta geçirmiş olduğu vaziyetlerden son vaziyetine işarettir ki, فَاَحْيَاكُمْ cümlesiyle işaret edilen ikinci inkılaba mukaddeme olur. Hakaik-i kevniyenin en acibi olan şu ikinci inkılap da çok mertebelere, çok tavırlara şamildir ki, son tavrı, vaziyeti ثُمَّ يُمِيتُكُمْ cümlesiyle işaret edilen üçüncü inkılaba mukaddeme olur. Bu inkılap dahi pek çok berzahî tavırlara şamil olup, son vaziyeti ثُمَّ يُحْيِيكُمْ cümlesiyle işaret edilen dördüncü inkılapta tamamlanır. Bu dördüncü inkılap dahi, birçok kabrî ve haşrî vaziyetlere şâmil olup, en son vaziyeti ثُمَّ اِلَيْهِ تُرْجَعُونَ cümlesiyle hitam bulur." (İşaratü'l-İ'caz, Bakara Sûresi, 28. Ayetin Tefsiri, Tetimme)

İnsanın ilk olarak yoktan var edilmesi, sonra anne karnında geçirdiği evreler ve her yıl bedenin yeniden tazelenmesi vesaire gibi dünyevi değişimler, esasında öldükten sonraki haşrin yani berzahi tavırların birer provaları niteliğindedir. Önceki inkılaplar dünyevi olup asıl büyük inkilap olan ikinci dirilişe birer örnek ve kalbi ve aklı yatıştırmak için birer hazırlık türündendir.

Buradaki "berzahi tavır" ise, insanın cesedinin yeniden diriltilip hayatlanması zamanına kadar geçireceği tavırlar ve vaziyetler anlamına geliyor. İnsanın yeniden dirilişe gitmesi anına kadar başından geçecek her tavır burada gerçekleşmektedir. İnsanın ölümü, zerrelerinin ayrılması, toprağa karışıp farklı varlıkların vücuduna zerre olmaları gibi, haşirden evvelki bütün farklılaşmalar buna misal olarak verilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...