Block title
Block content

"Bu ömürden sonra sırf âhireti düşünmek lâzım. Dünya seni terk etmeden evvel sen dünyayı terk et. Zekâtü’l-ömrü ömr-ü sâni yolunda sarf eyle." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya hayatı sonsuzluk yurdu olan ahirete göre az hükmündedir, ahiret hayatı ise ebedi olduğu için çok hükmündedir. Ama maalesef insanların çoğunluğu az olana çok, çok olana az önem veriyor. İnsanın en büyük derdi ve düşünmesi gereken en önemli meselesi ahiret hayatı olması gerekirken, maalesef insan dünya hayatına dört elle sarılıp ahireti unutuyor.

Oysa dünya hayatı hem kısa hem anlık hem ele geçmeyecek kadar oynak bir zemindir. Şimdiye kadar kimse dünyayı eline geçirememiş. Hem dünya zamanı gelince insanı anında terk edip yüzüstü bırakır ve Allah’a ısmarladık bile demez. Bu durumda dünya insanı terk etmeden evvel, insanın dünyayı terk etmesi gerekir. Yoksa dünyanın, insanı hazırlıksız bir şekilde terk etmesi insana büyük bir acı verir.

Malın zekatı olduğu gibi ömrün de bir zekatı vardır ve bu zekat ikinci hayat olan ahirete sarf edilir. Yani insan ömrünün onda birini ibadete ayırsa ahirete yatırım olarak harcasa ebedi hayatı kurutulur. İnsanın ömründe yaptığı ibadetlerin toplamı zaten ömrün onda birisine ancak tekabül eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...