"Bu vatandaki millete hükmeden bir hükûmet, Risale-i Nur'a adalet ve kanun ve asayiş cihetinde ilişemez ve iliştirmemeli." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar insanların imanına, toplumun hayrına, milletin birliğine ve dirliğine çalıştığı için, hiçbir aklı başında hükümet adalet, kanun ve asayiş adına Risale-i Nurları baskı altına alıp yasaklayamaz ve yasaklamamalıdır da. Yani milletin menfaatine ve hayrına çalışan hizmet erlerini, yine millet adına yargılamak ve cezalandırmak adalet, kanun ve asayiş açısından izah edilemez.

"İlişemez" ifadesi, Risale-i Nurların hiçbir zaman yasaklanamayacağını ve engellenemeyeceğine işaret ediyor. Onca mahkeme ve göz altılarına rağmen Risale-i Nurlar asla yasaklanamamıştır.

"İliştirilmemeli" ifadesi ise, Risale-i Nurların ve ona gönül vermiş şakirtlerinin kanun, adalet ve asayiş ile ilişkilendirilip, yani asayişi bozup kanunları çiğneyecek bir cani cemaat havası estirilip, sonra mahkum etmenin haksızlık ve zulüm olacağını ve siyasilerin bu yola tevessül etmemesi gerektiği vurgulanıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...