"Evet, zaman gösterdi ki, hürriyetperver namını alan bir devletin, o istikbalde gelen istibdadın bir nümunesi olarak, üç yüz müstebit memurlarıyla..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, zaman gösterdi ki, hürriyetperver namını alan bir devletin, o istikbalde gelen istibdadın bir nümunesi olarak, üç yüz müstebit memurlarıyla, üç yüz milyon Hindistan’ı, üç yüz seneden beri, üç yüz adam gibi kolay bağlayıp deprenmeyecek derecede istibdat altına alarak, eşedd-i zulmü azami bir derecede, yani birisinin hatasıyla binler adamı tecziye etmek olan kanun-u müstebidaneye inzibat ve adalet namını vermiş; dünyayı aldatmış, ateşe vermiş." (Kastamonu Lâhikası, 49. Mektup)

Hürriyetperver namını alan devlet İngiltere'dir. İstibdat altına alıp sömürgeleştirdiği millet ve devlet ise Hindistandır. İngiltere şiddetli bir istibdat ile koca Hindistanı esiri yapmış, şiddetli bir zulüm uygulayarak uzun bir süre sömürmüştür.

İngiltere gibi sömürgeci zalim devletler, birisinin hatasıyla binlerce kişiyi cezalandıran zorba kanununa asayiş ve adalet namını vermişler. Batının vahşi ve zalim yüzü "hürriyet ve demokrasi getireceğim" diyerek birçok masum ve mazlum milletleri bu isim altında ezmiş ve sömürmüşler. Amerika'nın Irak'ta yaptığı mezalim gibi...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...