"Bu zamanda, hususan kırk-elli sene sonra seyyie, fenalık işleyenin üstünde kalmaz. Belki milyonlar nüfus-u İslâmiyenin hukuklarına tecavüz olur." Örnek vererek izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eskiden gazete, televizyon ve radyo gibi kitle iletişim araçları olmadığından, ayrıca sosyal medya dediğimiz dünyanın her tarafında bulunan bilgileri anında sıcağı sıcağına her tarafa ulaştıran vasıtalar icad edilmediğinden, yapılan iyilik veya kötülük ilgili mekana ve yakınlarına mahsus kalıyordu. Şayet çok ciddi bir olay ise, yine zamanla insnlara ulaşabiliyordu.

Oysa bu zaman öyle değil, bir yerde bir hadise olsa bahsettiğimiz bu iletişim araçlarıyla hemen ulaşır. O da yetmez, genellikle bu gibi aletleri gayri müslimler veya din düşmanları kullanabildiğinden -maalesef- bunları İslam aleyhine kullanıp, bütün Müslümanlara zararda kullanabiliyorlar.

Afganistan, Mısır, Libya, Filistin, Irak, Sureye'de yaşanan vahşetler, genelde belli bir terör gurubu bahane edilerek yapılmaktadır. Yani bazı sapkın ve kendini bilmez teröristler ve terör örgütleri yüzünden İslam alemi kan ağlamaktadır.

Amerika'da birkaç terörist kendini patlatır, ceremesini koca İslam alemi çeker. Tabi bu Batılı emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmek anlamı da taşır. Özellikle 1960'dan sonra bu hadiseler artmış, halen de artarak devam etmektedir.

Özetle, birkaç sapkın, din adına cinayet işler, dinin bütün mensupları ithama uğrar, hatta zulme uğrar. Bizim bu paragraftan anlayabildiğimiz mana bu şekildedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...