"Buz parçası nevindeki enaniyeti eritip, Kur'an'ın ışığı altına girmek" ne ile mümkündür? Bu noktada bizi en çok zorlayan hususlar ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, iman ve tefekkürde ne kadar derinleşirse, enaniyet hastalığından o nispette kurtulur. Bunun tek çaresi tahkiki imanı elde etmektir. İman insanın maddi ve manevi alemine yerleşip kökleştikçe, manevi arıza ve hastalıklar da iyileşip şifa bulur. Öyle ise bizim bu zaman da yapacağımız en önemli şey; sağlam ve tahkiki imanı elde etmektir.

Bu zamanda insanın kendi başına, asrın vebası hükmünde olan benlik ve gururunu parçalaması ve sağlam imanı elde etmesi pek mümkün değildir. Bu sebeple asrın hekimi hükmünde olan Risale-i Nurlara müracaat edip onunla şifa bulmamız kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Özet olarak enaniyetin mahiyetini anlamak ve tahkiki ve kuvvetli bir iman ile enaniyeti terbiye etmek ene duygusunu ıslah edip eritilebilir. Bu zamanda enaniyetin mahiyetini çözen ve tahkiki iman dersini veren Risale-i Nurlar olduğu için, Risale-i Nurlar ile meşgul olmak maksada ulaştırır kanaatindeyiz.

Bu mana Yirmi Birinci Lem'a olan İhlas Risalesinde detaylı izah edilmektedir. Ayrıca Kastamonu Lahikası'nda yer alan bir mektupta da bu konuda önemli tespitler yer almaktadır.(1)

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (115. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

himyata
hicri 300 senesinde fenafişşeyh ve 1300 senesinde ise risaletünnurlar ile fenafilihvan hakikatlerinin yaşanması ile bu ene ve nefsi emmare meselesi hallolmuştur. başka çarede bulunamamıştır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...