"Buz parçası nevindeki enaniyeti eritip, Kur'an'ın ışığı altına girmek" ne ile mümkündür? Bu noktada bizi en çok zorlayan hususlar ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, imanını ne kadar inkişaf ettirirse, marifet ve tefekkürde ne kadar derinleşirse, enaniyet hastalığından da o nispette kurtulur. Bunun tek çaresi tahkiki imanı elde etmektir. İman insanın maddî ve manevî âlemine yerleşip kökleştikçe, gurur ve enaniyet gibi manevî hastalıklardan kurtulur.

Bu zamanda insanın kendi başına, asrın vebası hükmünde olan benlik ve gururunu parçalaması ve sağlam imanı elde etmesi çok zordur. Bu sebeple asrın hekimi hükmünde olan Risale-i Nurları çokça okumalı, anlamalı ve hayatımıza mal etmeliyiz.

Enaniyetin mahiyetini anlamak ve onu tahkiki ve kuvvetli bir iman ile terbiye etmek ene duygusunu ıslah edip eritebilir. Bu mana İhlas Risalesinde detaylı izah edilmektedir.

Ayrıca Kastamonu Lahikası'nda yer alan bir mektupta da bu konuda mühim tespitler yer almaktadır.(1)

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (115. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

himyata
hicri 300 senesinde fenafişşeyh ve 1300 senesinde ise risaletünnurlar ile fenafilihvan hakikatlerinin yaşanması ile bu ene ve nefsi emmare meselesi hallolmuştur. başka çarede bulunamamıştır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...