"Cennet'i ihbar edenler, yüz binler tereşşuhatını, meyvelerini, âsârını gösterdiklerinden..." Bu tereşşuhatlar nelerdir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tereşşuhat kelimesiyle Cennetteki bütün güzellikler, nimetler, saadetler bir deryaya benzetilmiş, bunların dünyadaki misallerinin ise onlardan birer sızıntı, birer damla, birer reşha kadar olabileceği beyan edilmiştir. Bu mana, bir başka risalede gölge kelimesiyle nazara verilir. Yani dünyanın bütün güzellikleri cennete göre ancak güneşe nisbeten birer gölge gibi kalırlar.

Allah, iman ve helal dairesinde kalan bir insana, daha cennete gitmeden küçük bir cennet hayatını bu dünyada tattırıyor. Hatta iman cennetin küçük bir çekirdeği iken, küfür de cehennemin küçük bir çekirdeğidir.

Cennet ve cehennemi haber veren peygamberler, âlimler ve evliyalar, cennetin bir misalini iman ve ibadet ile bu dünyada yaşamışlar, hakkalyakin hissetmişler ve bunları eserlerinde beyan etmişler. İşte "yüz binler tereşşuhatını, meyvelerini, âsârını göstermeleri" bu manada ifade ediliyor.

Ayrıca, ahiretin varlığını bütün akli ve mantıki deliller ile ispat etmişlerdir, bunlar da tereşşuhattırlar. Onuncu Söz olan Haşir Risalesi bunun harika bir misalidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

turkkamuran

mükemmel...varolun. teşekkürler!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...