Cenneti kazanmak neden fazlı ilahidir, elimizde hiçbir şey yok mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın elinde olan tek şey iradesidir. Bu iradesini şerre de hayra da kullanabilir. Hayrı tercih ettiği için Allah'ın rızasını kazanır. Bir örnek vermek gerekirse; asansörle onuncu kata çıkan bir insanın yaptığı tek şey, nereye gideceğini tercih etmektir. Yani düğmeye basmaktır. Gerisi tamamen sistemi kuran mühendise ve dolayısı ile asansöre aittir.

Allah bize bu irademizi hayra kanalize etmemizi istemektedir. Bunun için de bizlere binlerce lütufta bulunmuştur. Biz Allah'ın dediği yere kanalize etmemiz halinde onun rızasını kazanmış oluyoruz. Allah isterse mükafatlandırır. O yüzden cennet fazlı ilahidir. İstemediği yere kullanmamız halinde ise isyan ettiğimiz için ve şerre sebep olduğumuz için cezalandırılmamız adli ilahi olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tahiyye
Evet bizim elimizde sadece kesbimiz var.Kesb i Üstadımız mübaşeret i cüziye olarak tarif ediyor.Hayırlar ise çok küllidir, vucüdidirler.Evveli ahiri ve bütün şartlarıyla mutlak bir kudretten gelebilirler.Mesela namaz hadisesi bütün kainatla alakadar muhteşem bir hadisedir.Kesb,namazın sahibi olamaz.Biz ancak rıza ı ilahiye teslimiyetle o hayra bir mazhariyeti Allah ın fazlı ile kazanabiliyoruz binler elhamdülillah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...