"Çünkü, insan nihayetsiz bir aczi ve nihayetsiz düşmanları ve hadsiz bir fakrı ve hadsiz ihtiyaçları bulunmakla beraber..." Burada "insanın nihayetsiz düşmanları"ndan ne kastedilmektedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki düşmandan maksat; insan hayatını tehdit eden bütün sebep ve unsurlardır. Mesela; deprem, insanı tehdit edip, Allah’a iltica etmeye sevk eden bir düşmandır. Hastalıktan gelen inleme ve sızlanmalar, insanı Allah’ın Şafi ismine sevk ediyor. Kafirlerin fitne ve fesat halleri, müminleri Allah’ın Rahman ve Rahim, Kahhar ve Celal, Gaffar ve Muin isimlerine sevk ediyor ve hakeza...

Her bir musibet ve sıkıntı, insanın maddi ve manevi birer düşmanıdır. İnsan ise bu düşman karşısında gayet zayıf ve aciz olduğu için, aciz ve zayıf olmayan Allah’a iltica eder, çözümü ve devayı O'nun dergahında ve aziz kapısında arar.

İşte gerçek kulluk; insanın hayat sürecinde bu gibi halleri iyi değerlendirip, Allah’ın isimlerinin önünde sadık bir kul ve köle olmaktır. Başa her ne gelse ondan bilmeli ve ona yönelmelidir.

Acizlik ve fakirlik, nasıl aciz ve fakir olmayan Allah’a bizi götürüyor ise, insanın başına gelen sıkıntı ve musibet düşmanları da, insanı Allah’a iltica etmeye ve O'na iman ile tevekkül etmeye yönlendiriyor.

İnsanın düşmanlarından korkup sığınacak bir şefkat kucağı araması ve o kucağa atılması, çok büyük bir lezzet, çok büyük bir ibadettir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...