"Cüzi Tecelli" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kedinin rızkının Rezzak ismi tarafından temin edilmesi cüz’i bir tecelli iken, bütün kedilerin veya bütün hayvanların rızıklarının temin edilmesi küllî bir tecellidir.

Burada cüz’i kelimesi eksiklik, azlık ve noksanlık manasında değil, okunaklı ve herkes tarafından rahatça görülebilir bir tecelli etmesi anlamındadır.

Her insan bütün kedileri nazara alarak, birden, Rezzak isminin külliyetli manasını ihata ve idrak edemez, ama bir kedinin o tatlı ve güzel beslenmesini rahatça okur ve anlar, sonra külliyete intikal edebilir. Bu manayı diğer bütün isimlere ve tecellilerine tatbik edebiliriz. Her ismin cüzi ve külli tecellileri vardır.

Aynı şekilde, bir serçeyi, bir deveyi, bir aslanı, bir ceylanı ve nihayet bir insanı kim rızıklandırıyor ise, rızka muhtaç bütün canlıların rızkını da O vermektedir. Rızıkları çeşitli, sindirim sistemleri farklı, mide yapıları birbirinden ayrı bu kadar canlıdan birinin Rezzak’ı tümünün de Rezzak’ıdır.

Üstadın ifadesini rızık yönünden ele aldığımızda, rızkın “pek çok çeşitleri olduğu gibi merkezleri bir ve birbirinin içine dâhil olmuşlardır” gerçeğini bütün rızıklarda birlikte okur ve hepsinin Rezzak olan Allah’ın birer ihsanı olduğunu tasdik ederiz.

Allah’ın bu kâinat fabrikasında muhtaçlara rızık yarattığını, bir kuzunun otlamasında seyrettik mi, bunu bütün canlılara ve rızıklarına da teşmil eder ve Rezzak isminin tecellisini bütün canlılar âleminde en geniş bir dairede seyredebiliriz.

İnsan, sofrasının başında yemeğini yerken, otlayan koyunların, çiçeklere konan arıların, süt emen yavruların kısacası bütün canlıların kendi sofraları başında Allah’ın ihsan ettiği nimetlerle beslendiklerini düşünmeli; “Bütün bu bir buçuk milyonu aşkın hayvan türlerini kim besliyorsa, benim rızkımı da O veriyor” diyerek, cüz-i tecelliden, külli tecelliye nazar etmelidir. 

Cüz-i tecelli küllî tecellinin küçük bir modelidir. Külli tecellide ne varsa, cüzi tecellide de o vardır. Lakin daha küçük boyutlarda ve daha okunaklı bir şekilde vardır.

Külli tecellide azamet ve kibriya, cüz-i tecellide ise rahmet ve şefkat hükmeder.

Cüz-i tecelli İlahi bir tenezzülat, yani insanın idrak seviyesine hitap etmek demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Süleym
cüzi tecelli külli tecellinin küçük bir prototipidir. külli tecellide ne varsa, cüzi tecellide de vardır. cümlesi konuyu açıklığa kavuşturmuş,teşekkürler...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...