"Dağlar dahi, zelzele tesiratından zeminin sükûnetine ve içindeki dahilî inkılâbat fırtınalarından sükûtuna ve denizlerin istilâsından kurtulmasına ve havanın gazât-ı muzırradan tasfiyesine..." Dağların olmadığı düz alanlarda bu işler nasıl oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyanın dörtte üçü denizlerle çevrili ve bu denizlerin etrafında yüksek rakımlı dağlar var. Sizin düz alan dediğiniz ise, karanın iç kısımları ki dağlar olmasa denizler bütün karayı yutma kabiliyetindedir. Bu yüzden dağların çok faydalarından birisi de karayı denizlerin istilasından korumaktır. Ayrıca bu durumu bir iki istisnai duruma göre değil genel duruma göre yorumlamak gerekir.

Ayrıca sadece dağlar değil, dünya üzerindeki bütün varlıklar birbiri ile bağlantılı bir bütün gibidirler. Çölde esen rüzgarın amazon ormanlarına toz taşıdığını ve bitkilerin bu sayede geliştiğini duyunca çok şaşırmıştım.

Dev gaz sütunları Afrika topraklarını süpürerek tozları havaya kaldırdıktan sonra bu tozları Atlantik Okyanusu’nun öbür tarafına taşımaktadır. Afrika’dan Amazon’a hava koridoru ile taşınan bu devasa toz kütlesi, Amazon havzasında bitkilerin büyümesinde önemli bir rol oynar.(1)

Dağlarda dünyanın hava filtresi görevini görüyor. Havanın en büyük taşıyıcısı ise rüzgarlardır. Rüzgârlar dünyanın farklı coğrafyalarını birbirine bağlayan network (ağ bağlantısı) gibidir.

(1) bk. Doç. Dr. Kadir Demircan, LabMedya Dergisi web sayfası; erişim: 09 03.2018.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Çok enfes bir okadarda harika bir cevap idi Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...