Dördüncü Söz'de geçen, "Yüzde doksan dokuz ihtimal ile musaddak bir hazine-i ebediyeye vermemek..." derken, neden yüzde yüz dememiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“... ubudiyet yolu, zararsız olmakla beraber, ondan dokuz ihtimalle bir saadet-i ebediye hazinesi vardır.”(1)

cümlesi, müminin “havf ve reca” yani “korku ve ümit” arasında yaşamasıyla ilgilidir.

İslâm dini kişinin korku ve ümit arasında yaşamasını emreder. İnsan ne kadar ibadet ederse etsin, akıbetinden emin olmamalı, kendini mutlaka cennetlik olarak görmemelidir.

Yine bir mümin, ne kadar günah işlerse işlesin, Allah’ın rahmetinden ümit kesmemeli ve “Ben artık kesinlikle cennet yüzü göremem.” dememelidir.

Mümin, ne Allah’tan ümidini kesip yeise düşer, ne de ameline güvenip ucba girer. Böylece, korku ve ümit arasında yaşar.

(1) bk. Sözler, Üçüncü Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Kuwait

Ustad bence burada farkli bir sey soylemek istemis olabilir. Baska yerlerde bunu daha cok acikliyor. 


" Dördüncü Söz'de denildiği gibi, bin lira ikramiye kazancı için, bin adam iştirak etmiş bir piyango kumarına yirmidört lirasından beş-on lirayı veren ve yirmidörtten birisini ebedî bir mücevherat hazinesinin biletine vermeyen; halbuki dünyevî piyangoda o bin lirayı kazanmak ihtimali binden birdir, çünki bin hissedar daha var. Ve uhrevî mukadderat-ı beşer piyangosunda, hüsn-ü hâtimeye mazhar ehl-i iman için kazanç ihtimali binden dokuzyüz doksandokuz olduğuna yüzyirmidört bin enbiyanın ona dair ihbarını keşf ile tasdik eden evliyadan ve asfiyadan hadd ü hesaba gelmez sadık muhbirler haber verdikleri halde; evvelki piyangoya koşmak, ikincisinden kaçmak ne derece maslahata muhalif düşer, mukayese edilsin." Şualar - 194


Burada husnu hatimeye mazhar olanlar icin ustad 99% ihtimali necat var diyor. O yuzden sonradan degisip yanlis yola girme ihtimali soz konusu degil.


"Bir yolda dokuz ihtimal-i helâket, tek bir ihtimal-i necat varsa; hayatından vazgeçmiş mecnun bir cesur lâzım ki, o yola sülûk etsin. Şimdi, yirmidört saatten bir saati işgal eden namaz gibi zaruriyat-ı diniyenin imtisalinde yüzde doksan dokuz ihtimal-i necat var; yalnız gaflet, tenbellik haysiyetiyle, bir ihtimal zarar-ı dünyevî olabilir. Halbuki feraizin terkinde, doksan dokuz ihtimal-i zarar var. Yalnız gaflete, dalalete istinad eden tek bir ihtimal-i necat olabilir." Tarihçe-i Hayat - 141


Gaflet nazariyla 1% ihtimal zarari olabilir namazin cunku zahiren insani isden alikoyyor zannedilebilir. Yada soguk havada abdest almak insanin rahatina zarar diye gorulebilir. Ustadin bu iki yerde acikladigina gore ben boyle anladim. Wa Allahu a'lemu bissawab. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bende nâçizane bir şey söylemek istiyorum.. Senelerden beri yaptığımız mütâlaalar sonucunda %1 oranını söyle anladık.. RİYA'nın içine girmesi sonucu.. Çünkü Hadîs-i Şerîflerin rivayetlerinde yer aldığı üzere; RİYA ŞİRK-İ HÂFİDİR.. Yani gizli şirktir. Doğru mu düşünüyorum sayın editör? Cevap verirseniz sevinirim.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bizim anladığımız mana da şu: Yol yüzde yüz istikametli ama yolcu için yüzde bir de olsa bir tehlike söz konusu. Çünkü ömrü boyunca istikametle yaşayıp son anda imansız gitme riski de olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...