"Dünyada dahi sekiz ay ağır bir yükü karnında taşır." Üstad hamilelik için neden sekiz ay demiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Elhasıl: Nasıl ki kadınlar kahramanlıkta, ihlâsta, şefkat itibarıyla erkeklere benzemedikleri gibi, erkekler de o kahramanlıkta onlara yetişemiyorlar. Öyle de o mâsum hanımlar dahi, sefahette hiçbir vecihle erkeklere yetişemezler. Onun için, fıtratlarıyla ve zayıf hilkatleriyle nâmahremlerden şiddetli korkarlar ve çarşaf altında saklanmaya kendilerini mecbur bilirler. Çünkü, erkek sekiz dakika zevk ve lezzet için sefahete girse, ancak sekiz lira kadar bir şey zarar eder. Fakat kadın sekiz dakika sefahetteki zevkin cezası olarak, dünyada dahi sekiz ay ağır bir yükü karnında taşır ve sekiz sene de o hâmisiz çocuğun terbiyesinin meşakkatine girdiği için, sefahette erkeklere yetişemez, yüz derece fazla cezasını çeker."(1)

Malumdur ki normal hamilelik süresi 9 ay 10 gündür. Ancak cenine ruh üflenmesi 40 gün olarak ifade edilmektedir.(2)

Dolayısıyla 9 ay 10 günden 40 gün çıkarıldığında 8 ay kalmaktadır. Kaldı ki Üstadımız hamilelik için değil, yüklü olunan zaman için "sekiz ay" tabirini kullanıyor.

Hanımlar ilk ay hamile olduklarını tam bilmediklerinden meşakkat çekmediklerine imadır. Meşakkat ikinci aydan itibaren başlıyor denilebilir.

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.
(2) bk. Anne karnındaki bir bebeğe ruhu ne zaman veriliyor?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...