"Eğer farz namazını terk etsen, bütün sa’yin semeresi, yalnız dünyevî ve ehemmiyetsiz ve bereketsiz bir nafakaya münhasır kalır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetsiz geçirilen bir ömür, ahiret açısından sonucu ve faydası olmayan hamallıktan başka bir şey değildir. İbadetsiz adamın tek kazancı, dünyanın anlık lezzet ve nimetleri ki o da çoğu zaman pahalılıktan ele geçmiyor.

Eşit şartlarda çalışan iki amele düşünelim, ikisinin de günlüğü 100 TL olsun. Birisi günlük çalışmasının yanında beş vakit namazını da kılıyor, diğeri ise namaz kılmıyor. Akşam olduğunda her ikisi de günlük ücreti olan 100 TL’yi alıp nafakası için harcıyor. Buraya kadar her ikisi de aynı hayatı yaşıyor, aynı hayat standardına tabi oluyorlar.

Lakin beş vakit namaz kılan amelenin inşaatta akşama kadar attığı ter ve emeği melekler tarafından hesap edilip hepsi ibadet olarak amel defterine yazılıyor. Ki bu ibadetin karşılığında o amele ebedi alemde müthiş saraylar, köşkler ve mülkler ediniyor.

Diğer namazı terk eden amele ise, ebedi alemde hiçbir şey kazanamamanın yanında bir de farz olan namazları terk etmenin cezası olarak müthiş azap ve belalara maruz kalıyor. Oysa beş vakit namaz abdestle beraber günlük bir saatini bile almazdı.

Günlük 100 TL ile ebedi hayat kazanılamadığı gibi, çoğu zaman dünyada bile karın doyurmuyor, çok ihtiyaçlarını karşılamıyor. Yazık ki yedi milyar insanın ezici çoğunluğu bu 100 TL’yi de kazanamıyor, bunun altında bir ücretle sefil bir hayat geçiriyor.

Oysa ibadet etmiş olsa idi en azından ahireti ihya olur sonsuz yaşamda paşalar gibi yaşardı. Dünyanın gelip geçici lezzetlerine aldanıp ahiret için gerekli olan amelleri terk eden adamın bütün çalışması ve gayreti yalnız dünyevî ve ehemmiyetsiz ve bereketsiz bir nafakaya münhasır kalır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

k.toprak

Peki Namaz kılmayan birisi gün içersinde sevap is yaparsa iyilikte bulunursa Namaz kilmadigi için bu sevap hanesine yazilmayacakmi.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Sevap ve ibadetler namazdan bağımsız olarak yazılırlar dolayısı ile namaz kılmayan birisi sevap işlerse bu ameline yazılır. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...