"Eğer vakti taayyün etseydi, bütün kurûn-u ûlâ ve vustâ gaflet-i mutlakaya dalacak idiler ve kurûn-u uhrâ dehşette kalacaktı." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanoğlunun fıtratı seri-üt teesürdür, yani çabuk kırılan, çabuk üzülen, çabuk neşesi kaçan bir varlıktır. Mesela bir insana beş yıl sonra kati öleceksin diye bildirilse, bu insan ne kadar vurdum duymaz da olsa neşe ve rahatı bozulur, hayatından tam lezzet alamaz.

Bu mikro insanda böyle olduğu gibi, makro olan insanlıkta da böyledir. Yani insanlık kıyametin kendine yakın olduğunu kati bir şekilde bilse, birçok uzun vadeli proje ve yatırımları yapmaz, sadece kendi döneminin ihtiyaçları ile meşgul olur.

Mesela ağaç dikmez, uzun vadeli ve gelecek nesilleri ilgilendiren şeyleri ciddiye almaz. Yani bir şekilde hayatın denge ve mihengi bozulur. Bu da insanlarda büyük bir kaygı ve huzursuzluk oluşturur.

Malum, insanın rahat ve huzurunu geçmişin elemleri kaçırabildiği gibi, istikbalin karanlık ve belirsizliği de kaçırabiliyor. İnsanın aklı hazır zaman ile kayıtlı değil, geçmişe de gider geleceğe de... Ancak hayvanlar günübirlik yaşayıp mazi ve müstakbeli takmaz!..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...