Egonun kişiyi büyük ego olan milliyetçiliğe götürdüğünü Risale-i Nur sayfalarını okurken anlamaya çalışmıştım; bu konuda ne dersiniz? Milliyetçiler genelde dini zayıf insanlar mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Irkçılık ile ego arasında cüziyet külliyet ilişkisi bulunuyor. Yani insandaki ego büyütülse ırkçılık, ırkçılık küçültülse ego olur demektir. Irkçılık fikrine insanda ki egonun külliyet kazanmış halidir diyebiliriz.

Irkçı birisi milliyeti adı altında kendi şahsını ve benliğini seviyor aslında. Milliyetçilik mefkuresi onun benliğini teyit edip okşayan dış bir besin gibidir. Bu yüzden milliyetine sımsıkı sarılıyor yoksa milliyetini ivazsız karşılıksız ve katışıksız seviyor değildir. Bu kalp ve ruhun ego altında ezilmesi ve onun adi bir oyuncağı haline gelmesini ifade ediyor. İnsanın insaniyetten çıkıp hayvanileşme sürecine girmesidir.

“Ben beni beğeniyorum, milletimi de kendi benliğimi onun içinde gördüğüm için beğeniyorum. / Yoksa ben benden başka ve farklı olan millettaşları neden beğeneyim." (M. ÇOBANOĞLU)

dizeleri ırkçı birisinin ruh halini yansıtıyor.

Kalp ve ruh, tahkiki iman ile güçlendirilmez ise ego denilen şey benliğimizi yutar ve idareyi eline alıp insanı sapkın mefkurelerin peşine takar.

Irkçılığın din ve iman zafiyetinden açığa çıktığında hiç şüphe yok diyebiliriz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
HARİKA CEVABINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...