"Ehl-i inkâr ve dalâlet için, bir idam-ı ebedî kapısı, yani hem kendisini, hem bütün sevdiklerini idam edecek bir darağacıdır." Neden sevdikleri idam olunuyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ahirete inanmayan bir adama "Senin baban, annen, evladın, eşin öldüğünde ne olacak?" diye sual edilse, adamın vereceği cevap “Benim gibi onlar da yok olup gidecekler.” olacaktır. İşte bu dünyada böyle inanman insanlara, kabir hayatında Allah onların ve sevdiklerinin her an idam edilecekleri hissini tattıracaktır.

Dünya hayatında insana verilecek en acı ve en ağır ceza idam cezasıdır. Çünkü idam cezası senin dünyevi hayatının yok olup gitmesine sebep oluyor. Aynı şekilde "Öldükten sonra ikinci bir hayat yok." diyen bir adam için, yok olmak ve hiçliğe düşmek en ağır en acı bir idam cezasına benzetiliyor.

İnsan diğerkâm bir varlık olduğu için, gözü önünde yokluğa ve hiçliğe düşen anne ve babasına karşı duyarsız ve ilgisiz kalması mümkün değildir. Sevdiklerinin gözü önünde yok oluşu, ruhunda ve kalbinde derin yaralar açar ve hayatı zehir olur.

Mesela, birisi senin gözünün önünde evladını boğazlasa, sen bu esnada mutlu kalıp hayatını normal bir şekilde idame ettirebilir misin? Bir ana baba için en dehşetli şey, evladının gözü önünde ölmesidir. Bir de bu ana baba ölümü yokluk ve hiçlik olarak görüyorsa, o zaman acı ve azap bin katına çıkacak; zira evladı ile bir daha asla görüşüp kavuşamayacak...

İlave bilgi için tıklayınız:

- Kabre girmek için üç yoldan başka yol yoktur (VİDEO).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fussilet_1

Allah ebeden razı olsun.

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Ahirete inanmayanlar cehenneme gittiklerinde yokluk elemini orada hissedecekler mi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üçüncü yol: Âhirete inanmayan ehl-i inkâr ve dalâlet için, bir idam-ı ebedî kapısı, yani hem kendisini, hem bütün sevdiklerini idam edecek bir darağacıdır. Öyle bildiği için, cezası olarak...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...