Block title
Block content

"Elhak, o kadar ecnâs-ı muhtelifeyi bir yerde toplayıp bir münakaşa, bir karışık çıkmamak, kahhar bir nizam-ı i’câzînin işi olabilir." Burada “kahhar” sıfatının kullanılmasının hikmeti ne olabilir?

 
Soru Detayı:

Elhak, o kadar ecnas-ı muhtelifeyi bir yerde toplayıp bir münakaşa, bir karışık çıkmamak, KAHHAR bir nizam-ı i'cazînin işi olabilir. (Yirmibeşinci Söz/Birinci Şu'le/İkinci Şua/Beşinci Lem'a/5.Işık) Buradaki kahhar sıfatının kullanılmasının hikmeti ne olabilir? Zahiren paragrafın manasına münasip düşmüyor.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birbirine zıt birbirine muhalif birbiri ile çelişen bir yapıyı tek bir düzenle çatıştırmadan, münakaşa ettirmeden, karışıklığa ve karmaşaya düşürmeden tam ve mükemmel bir şekilde idare etmek ve insicam ve ahengi bozmamak, ancak mucize ile ifade edilebilir.

Kur’an ayetleri farklı toplumları, farklı kavimleri, farklı coğrafyaları, farklı kültür ve örfleri bir tek ilahi nizam ile idare etme kabiliyetinde ve yatkınlığındadır. Böyle bir düzeni beşeri bir güç tesis edemez. Böyle karmaşık bir yapıyı kusursuz yöneten nizam insan mahsulü olamaz.

Buradaki "kahhar" ifadesi ilahi kudret ve savleti ifade ediyor. Yani en sert en karmaşık en çelişkili ve en çatışmacı yapılar bile Allah’ın gücü ve haşmeti karşısında bal mumuna dönüşür demektir. Hiçbir çelişki ve zıtlık Allah’ın irade ve kudretini aciz ve çaresiz bırakmaz demektir. Kahhar ifadesi, ilahi irade ve kudret karşısında her şey mutlak itaat içinde olmak zorundadır, anlamını ifade ediyor.

İrade ve kudreti sınırlı olan bir otorite, birbirine zıt birbirine muhalif birbiri ile çelişen bir yapıyı asla yönetemez ve idaresi altına alamaz. Sorunlar ve çelişkiler ancak kahredici bir otorite karşısında boyun eğer ve ona itaatkar olabilir. Bu da ilahi bir mucizedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Lazgin

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...