Kur'ân'da zıtlık olmaması nasıl mu'cize olur? Bir yazarın yazdığı kitapta da zıtlık bulunmayabiliyor!..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insan tek bir konu üzerine, büyük bir araştırma yaparak kitap yazarsa, elbette kitabında bir zıtlık ve bir tutarsızlık bulunmaz. Kaldı ki buna rağmen, çoğu yazarın eserinde zıtlıklar bulunabiliyor.

Kur’ân-ı Kerim, birbirine zıt olan bütün konuları mükemmel bir ahenk içinde ve bir zıtlık olmaksızın ifade ediyor. Şöyle ki;

İmanın altı rüknü, bu rükünlerin bütün teferruatı, İslam'ın beş rüknü, o rükünlerdeki bütün hükümler, farzlar, vacipler, helal ve haramlar, insanın manen teraki ve tedennisi, toplum hayatının nizam ve ahengi, ticari hayatın şartları, harp hukuku gibi birbirinden çok farklı konuların tamamında beyan ettiği esaslar ve verdiği hükümler arasında en ufak birtezat bulunmamaktadır.

Bir insan, en fazla bir iki ilimde derinleşip ehl-i ihtisas olabilir. Hâlbuki Kur’ân-ı Kerim bütün ilimlerin esasına temas edip, bütün ilimlerin künhüne vakıf bir beyanda bulunuyor.

Şayet Kur’ân’ı bir beşer olan Hz. Peygamber (asm) -hâşâ- kendi hevasından çıkmış olsa idi, onda çok tenakuz ve tezatlar olacak, bu da ortaya çıkacaktı. Hâlbuki Kur’ân bu tarz tezat ve tenakuzlardan münezzeh ve mukaddestir. Hiç kimse de bunu iddia etmemiştir, edememiştir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yağız22
birde o kadar savaşın içinde,zorluklar içinde mutlaka hata yapılırdı ama yapılmamış
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...