"Emeller bekasız, elemler ruhta bâki kalır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Kendine güvenen ve ebedî zanneden mağrur insan zevâle mahkûmdur, sür'atle gidiyor. Hane-i insan olan dünya ise, zulümat-ı ademe sukut eder. Emeller bekasız, elemler ruhta bâki kalır."(1)

İnsan, hayatını ahirete göre değil de dünyaya göre inşa eder, bütün hedef ve gayesini dünya olarak görürse, bilsin ki dünya çok çabuk gelip geçen bir han gibidir. Emel ve arzuları, devamı ve bekası olmayan güdük hevesler türündendir.

Mesela, gençliğini çok sever, ama en fazla yirmi otuz yıl elinde durur. Sağlığı her şeyidir, ama her an hastalanıp kaybetme riski ile karşı karşıyadır. Malına, evladına çok düşkündür, ama onlar da kalıcı değil, fenaya mahkumdur.

Bir de fani olan dünya ve içindekilere kalbini bağlamasının cezası olarak ruh büyük bir elem ve sıkıntı çeker. Çünkü insan için en büyük azap ve elem, sevdiği ve bağlandığı şeyleri kaybetmek ve onlardan ayrı düşmektir. Çok sevdiği ve bağlandığı gençlik, sağlık, mal ve evlat elinden çıktığında ruh bundan ciddi anlamda azap duyar.

Bir de kabir ve cehennem azabı bu işin cabasıdır. Çünkü Allah’a verilecek gönlü başka şeylere vermek emanete hıyanettir ve bunun cezası da ateştir.

(1) bk. Sözler, On Yedinci Söz'ün İkinci Makamı.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

EhliKemal
Elemin ^ruhta baki^ kalması ne demektir? Cehennem ehli için tamam fakat ehli cennet için nasıl anlaşılır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Elemlerin ruhta baki kalması cennet için değil dünya hayatı için geçerlidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...