Enenin Cenâb-ı Hakkın rububiyetinin, sıfatlarının ve şuunatının hakikatlerini gösteren işarat ve numuneleri cami olmasını açar mısınız? Yani buradaki camiiyetten maksat nedir; insandan insana değişir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Câmi’ kelimesi, her insanın istidadında İlâhî sıfatların ve şuunatın hakikatlerini gösterecek işaretlerin ve numunelerin bulunduğunu ders verir. Bunlara sahip olma noktasında bütün insanlar aynıdır, aralarında fark yoktur. Ancak, bunları kullanma ve marifete vesile yapma noktasında insanlar arasında, -Üstad'ın ifadesiyle- zerreden şemse kadar dereceler, mertebeler vardır.

Akıl bütün insanlarda bulunmakla birlikte, onun kullanış şekli ve kullanıldığı sahalar arasında insanlar itibariyle nasıl büyük farklılıklar varsa, bu işaret ve numunelerin değerlendirilmesinde de aynı şekilde çok farklılık mevcuttur. Meselâ, kendi kuvvetini İlâhî kudretin bir tecellisi ve Rabbinin büyük bir ihsanı bilerek, onunla hayırlı işler yapan bir insan ile o kudreti kendi malı zannedip onunla övünen ve kuvvetini başkalarını ezmekte kullanan zalim bir insan arasında sonsuz bir mesafe vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...