Block title
Block content

"Evet, bazı insanlar zerrede boğulurlar. Bazısında da dünya boğulur." Bazı insanlarda dünyanın boğulmasını izah eder misiniz?

 
Soru Detayı

- bazı insanlar zerrede boğulurlar. Bazısında da dünya boğulur.
- Sitenizde verdiğiniz cevabı okudum insanların zerrede boğulmalarını anladım fakat bazısındada dünya boğulur kısmını anlayamadım bazısındada dünya boğulur kısmını kısaca acıklarmısınız 

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, insanın mütefâvit mertebeleri bu sırdan anlaşılır."

"Evet, bazı insanlar zerrede boğulurlar. Bazısında da dünya boğulur. Bazılar da kendilerine verilen anahtarlardan birisiyle kesretin en geniş bir âlemini açar, fakat içinde boğulur. Sahil-i vahdet ve tevhide zorla vasıl olur."(1)

İnsanın ruhu, kalbi, aklı ve latifeleri öyle geniş ve kapsamlı bir özellikte yaratılmış ki, bunlar dünya kabına sığmıyor, dünyanın sınırlarına yerleşemiyor, gözünü arşa kürsiye dikiyor. Bu yüzden insanda manevi anlamda sınırsız ve sonsuz bir yükselme ve alçalma kabiliyeti bulunuyor.

Şayet insan ruhunu, kalbini, aklını ve latifelerini iman ve ibadet yolunda değil de dünyanın adi ve süfli işlerinde sarf ederse, küçücük bir zerrede boğulur mahvolup gider. Şayet ruhunu, kalbini, aklını ve latifelerini iman ve ibadet yolunda sarf ederse, bu kez de dünya onun yanında basit ve yüzeysel kalır, yüzünü ebed alemine çevirir.

Hatta tefekkür açısından insan aklı dünyayı eline bir karpuz gibi alıp inceleyebilir. İnsan manevi cihazlarını doğru yerde kullandığında kainatı, kürs ve arşı kucağına alacak kadar devleşebilirken, aynı insan bu cihazları adi şeylere sarf ederse o zamanda bir böcek kadar hatta ondan da aşağıya düşebiliyor...

(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Onuncu Risale.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 441
Word indir Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

k.toprak

Cok harika cevap şimdi anladım çok teşekkür ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...