"Evet, hayat apartmanı yıkılıyor. Ömür tayyaresi şimşek gibi geçiyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada yıkılmak üzere olan apartman, insanın bedeni ve hususî dünyası oluyor. Beden ise her gün eskiyor, yıpranıyor, zayıflayıp ölüme doğru hızla ilerliyor.

Şimşeğin çakması ile hâsıl olan anlık ışıkta kitap yazılamaz, kahve içilemez, iğneye iplik dahi geçirilemez. Bu durumda şimşeğin ışığına müptela olup Güneşi küstürmek ve güneş ışığından yüz çevirmek pek akıl kârı değildir.

Dünya hayatı şimşeğin ışığı, ahiretin sonsuz hayatı ise güneş ışığı gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56

"Zaman da sel dolaplarını sür'atle çalıştırıyor." cümlesini "sel" ve "dolap" kavramlarıyla izah eder misiniz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Sel, bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani, büyük ve düzensiz su akıntılarına verilen isimdir. Bu düzensiz akıntı, önüne gelen her şeyi sürükleyip götürür. Zaman da aynı şekilde ne var ne yok her şeyi cennet ve cehennem mahzenine sürükleyen bir sel gibidir.

Dolap ifadesi ise, genellikle bir akarsu kıyısına kurulan, dönerek çalışan ve su çeken düzenek anlamındadır.

Burada akarsu ve sel anlamlarının benzerlikleri üzerinde yoğunlaşırsak, dolap kelimesiyle bu anlama vurgu yapıldığını düşünebiliriz. O halde Üstad şöyle bir benzetme yapmış olabilir:

Sel dolapları; eskiden genelde buğday öğütme değirmenlerinde kullanılırdı. Dolayısıyla sel dolaplarının çalışmasıyla, buğdayların öğütülerek aniden paramparça olmasına benzetilerek, insanın da sel dolapları sırasına dahil olup; intizar süresinin kısalığına işaret ediyor, diyebiliriz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...