"Evet, kâinatta yazılan sayısız âyetler Zât-ı Ehadin vahdaniyetine şehadet ettikleri gibi, risalet-i Ahmediyeye de (a.s.m.) delâlet ve şehadet ederler." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evet, kâinatta yazılan sayısız âyetler Zât-ı Ehad'in vahdaniyetine şehadet ettikleri gibi, risalet-i Ahmediyeye de (a.s.m.) delâlet ve şehadet ederler.

Kainat, okunması ve okutulması gereken büyük bir kitap ve içindeki her bir eşya ve fiil de birer kitapçık hükmündedir. Bu büyük kitap ve içindeki sayısız kitapçıklar nasıl her bir paragraf, cümle, kelime ve imlası ile yazarına işaret ediyor ise, aynı zamanda bu kitabı diğer şuur sahiplerine izah edecek, ders verecek bir muallim ve hocanın da gerekli olduğuna işaret ediyor.

Okul var, derslikler var, kitap var, müfredat var, ama öğretmen yok!.. O zaman bu eğitim yapısının hiçbir değer ve önemi yok. İşte kainat bir okul, unsurlar derslik, kainattaki her bir eşya ve fiil birer kitap, ama bunları ders verecek bir nebi bir peygamber yok. O zaman kâinatın anlamı hiçbir zaman anlaşılamayan bir kitaptan öteye geçmeyecek demektir. Kainat ve içindekiler hâl dili ile hem yazarına hem de kitabı ders verecek muallim hükmünde olan peygamberine işaret ediyor.

Risalet-i Ahmediye, hem kainat kitabını okutan, açıklayan ve izah eden bir hocayı hem de bütün peygamberlik kurumunu temsil eden ortak bir kavram oluyor. Bu kurumun manevi önderi, lideri ve temsilcisi de Peygamber Efendimiz (a.s.m) oluyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Mâdem kâinatta hüsn-ü san'at, bilmüşâhede vardır ve katidir; elbette, risâlet-i Ahmediye (a.s.m.) şuhud derecesinde bir kat'iyetle sübutu lâzım gelir..." paragrafını izah eder misiniz?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...