"Ey insanlar! Fâni, kısa, faydasız ömrünüzü baki, uzun, faydalı, meyvedar yapmak ister misiniz?" İnsan ne yapmalı ki fâni ömrü ibkaya medar olsun?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın emrettiklerini yapıp, yasakladıklarından kaçınan birisinin, ömür dakikaları, -günahlı olmamak şartı ile- ibadete dönüşüyor. Ki bu bir cihetle fâni ömrün bakiye tebdil edilmesi oluyor.

Dördüncü Söz'de; farz olan beş vakit namazı kılanın, diğer bütün mübah dünyevî işlerinin ibadet hükmüne geçeceği ifade ediliyor. Buna göre sabah namazını kılan birisinin, öğleye kadar yaptığı bütün işler; talebenin ders çalışması, bir işçinin inşaatta çalışması, bir memurun dairede mesai yapması hep ibadet hükmüne geçiyor.

"Hem namaz kılanın diğer mübah dünyevi amelleri, güzel bir niyetle ibadet hükmünü alır. Bu surette bütün sermaye-i ömrünü âhirete mal edebilir; fâni ömrünü bir cihette ibka eder." (Sözler, Dördüncü Söz)

Ömür dakikaları kılınan namazlar ve yapılan diğer ibadetler sayesinde -güzel bir niyet ile- ibadet hükmünü alır. Bu sayede kişi ömür sermayesinin tamamını ahirete mal edebilir. Demek namaz bir ruhtur; güzel bir niyet ile eda edildiği zaman; kişinin diğer bütün mubah amelleri hayat bulur ve ibadet hükmüne geçer.

Sünnet niyeti ile yapılan her mubah iş, ibadet sayılır.

Yemeği sağ elle yemek sünnettir. Kişi yeme, içme ve uyuma gibi günlük yaptığı fiillerini sünnet niyetiyle yaparsa ibadet olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Bakara 154 te;Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz. Onlar diridirler ,lakin siz şuurunda değilsiniz diyor..Benim aklıma hep şu geliyor;Burada Baki-i hakikinin yoluna sarfedilen saatlere de ölü dememek lazım,onlar da diridirler.Çünkü ahirette sevap olarak,belki şehit olarak bu zamanımız karşımıza çıkacak.Böyle düşünmekte bir sakınca var mıdır,Bakara 154 ile beraber?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Güzel bir bakış açısı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...