"Bu fâni ömrü bâki ömre tebdil eden bir çare var... Allah için işleyiniz,.. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer." Baki ömrün keyfiyeti tam olarak nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte o çare budur: Allah için işleyiniz, Allah için görüşünüz, Allah için çalışınız. Lillâh, livechillâh, lieclillâh rızası dairesinde hareket ediniz. O vakit sizin ömrünüzün dakikaları, seneler hükmüne geçer."(1)

“Allah için işleyiniz” ifadesi, kişiyi Allah’ın rızasına erdiren her türlü hayırlı işi içine almakla birlikte bu işlerin de en hayırlısı ibadettir.

İnsanlarla Allah için görüşmek, O’nun razı olduğu işlerde birlikte çalışmak, kalplerini hoşnut edip dualarına mazhar olmak, hastalandıklarında ziyaretlerine gitmek gibi hayırlı işler bu fani dünya hayatının ebedî meyveleridir.

Allah Bakidir, Onun saadet menzili olan cennet de bakidir Lillah için, yani Allah için, O’nun rızası için çalışanlar ömür dakikalarını ebedileştirmiş olurlar.

“O vakit ömür dakikaları, âdeta tohumlar, çekirdekler hükmünde, zahiren fena bulur, çürür; fakat âlem-i bekada saadet çiçekleri açarlar ve sümbüllenirler ve âlem-i berzahta ziyadar, munis birer manzara olurlar." Sözler

Bütün dünya insana verilse ebede karşı olan ihtiyacını tatmin edemez. İşte Allah (c.c.) sonsuz rahmetiyle insana bu fani ömürden baki ve ebedî bir ömrü kazanma imkânı ve fırsatı vermiştir.

Baki ömür, sonsuz cennet hayatıdır. Ve bu sonsuz cennet hayatının da sayısız makamları ve dereceleri bulunuyor. Cennet hayatındaki bir derece yüksek makam dünyanın en büyük meselesinden daha büyük ve daha ehemmiyetlidir. Böyle bir derece yüksek makamı elde etmek için, bütün dünyanın mülkü feda edilse yine ucuz düşer.

(1) bk. Lem'alar, Üçüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erhangul01

Cennette üzüntü ve keder  yok diye biliyorum. Peki ebedi düşük bir seviyede cennette kalacak olan insanların, ebediyyen pişmanlıkları  olacakmıdır ?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Cennette pişmanlık, keder ve elem gibi şeyler olmayacağı için benim makamım düşük diye de bir kaygı olmayacaktır. Cennet ehli bulunduğu makam ve dereceden memnun ve mesut bir şekilde yaşayıp gidecek. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...