"Ey kardeşlerim! Dikkat ediniz, sizi enaniyette vurmasınlar, onunla sizi avlamasınlar." Burada geçen "enaniyette" kelimesinden ne murad edilmiştir? "Enaniyetle avlamak" daha doğru olmaz mıydı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ey kardeşlerim! Dikkat ediniz, sizi enâniyette vurmasınlar, onunla sizi avlamasınlar. Hem biliniz ki, şu asırda ehl-i dalâlet eneye binmiş, dalâlet vadilerinde koşuyor. Ehl-i hak, bilmecburiye, eneyi terk etmekle hakka hizmet edebilir. Enenin istimalinde haklı dahi olsa, madem ki ötekilere benzer ve onlar da onları kendileri gibi nefisperest zannederler, hakkın hizmetine karşı bir haksızlıktır. Bununla beraber, etrafına toplandığımız hizmet-i Kur'âniye, eneyi kabul etmiyor, nahnü istiyor. 'Ben demeyiniz, biz deyiniz.' diyor."(1)

“Sizi enâniyette vurmasınlar, onunla sizi avlamasınlar.” Devamında geçen “onunla” ifadesi, enaniyetle ifadesine tekabül ediyor. Dolayısı ile anlatım bozukluğu bulunmuyor.

"Enaniyette vurmasınlar,.." ifadesi ise, insanın en zayıf damarı olan benlik duygusunu tahrik ile cemaat arasında ihtilafa sebebiyet vermek şeklindedir.

Ene damarı, tahrike ve işletilmeye en müsait olan en zayıf noktadır. Bu yüzden iman hizmetinde bulunanların enaniyeti terk etmeleri gerekiyor. Enaniyet ile cemaat hizmeti bir arada bulunmaz.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Altıncı Risale.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Peygamberimizin su dağıtması ;belki bize örnek olabilir.Su dağıtan kendini en geride bilir.Enaniyeti kıpırtıya geçmez.Değil mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Güzel bir örnek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...