"Hücumat-ı Sitte" risalesindeki Beşinci Desise-i Şeytaniye'yi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Beşinci Desise-i Seytaniye'de, insanın zayıf ve tehlikeli damarlarından birisi olan enaniyetin ehl-i dalâlet tarafından istismar edilerek yanlış kullandırılıp, Nur talebelerini Üstad'dan ve hizmetten çekmeye çalıştıkları anlatılıyor ve bu desiseyi etkisiz hale getirecek adımlardan bahsediliyor...

Enâniyyet; benlik, kendine güvenmek, gurur. Hodbinlik. Sadece kendine taraftarlık. Her yaptığı işi kendinden bilmek anlamlarına gelir.

Ehl-i dalâletin taraftarları ilmi malumatı olan bazı talebeleri enaniyet damarından istifade ederek “Sen de Said Nursi gibi çok şey biliyorsun, Said Nursi'ye niye bağlanıyorsun?” diye hizmetten çekmeye çalışmışlardır. Bu desiseye karşı Üstad, Nur Talebelerinin kendisine değil doğrudan doruya Kur'an'ın hakiki bir tefsiri olan Risale-i Nur'a bağlandığını ifade ediyor.

Daha sonra enaniyetin en tehlikeli kısmı olan kıskançlık meselesini izah ediyor. Nur talebelerinin birbirlerine ve Üstadlarına karşı olan kıskançlık damarının, hizmete vereceği zarar ve bunun tedavisi nazara veriliyor.

İlave bilgi için tıklayınız:

ENANİYET...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...