"Ey Zühre-misal! Sen gidiyorsun. Fakat çiçek olarak git. İşte gittin; terakki ede ede, tâ bir mertebe-i külliyeye geldin. Güya bütün çiçeklerin hükmüne geçtin." Bu ifadeyi feylesoflara tatbik ettiğimizde, neye işaret ediyor; misalle izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zühre (Nefis) cismani cihazat ile kemaline sa'yedip hakikate gidenleri temsil eder. Bu meslek felsefeyi temsil eder. Bu meslekte insan benliği ve kesbi tamamen devrede olduğu için, vehbi ilimlerden mahrum kalıyor. Bu meslekte insanın benliği hakimdir. Yani insan bu meslekte, -haşa- Allah’a şunu demeye getiriyor; "Ben hakikatleri kendim de elde ederim, senin ilmine ve yardımına ihtiyacım yoktur." Bu sebepten dolayı da Allah bu kulu kendi haline bırakıyor. Yani yardımsız ve medetsiz koyuyor. Tıpkı yıldız böceğinin kendi küçük ışıkçığına güvenip, güneşe meydan okuması gibi, insan da kendi akıl ve benliğine itimat edip, Allah’ın yardım ve imdadına sırt çeviriyor. Yıldız böceği nasıl karanlık içinde kalıyor ise, insan da manen ve fikren karanlıklar içinde kalıyor.

Bir filozof, Zühre dairesinde, yani hakikate akıl ile giden meslekte ne kadar terakki edip, yükselse, hatta bu dairede külliyet kesp ederek bütün filozofları temsil edecek bir makama da ulaşsa, Aristo gibi, yine çaresiz, yine zavallı, yine hakikatten biganedir.

Çiçek, filozofları temsil ederken, külliyet kesp etme ise, bütün filozofların şahs-ı manevisi durumuna geçme halini temsil ediyor. Aristo’ya muallim-i evvel denilmesi bu inceliğe işaret eder. Aristo ne kadar mükemmel bir filozof da olsa, hakikate ulaşamamış, sebeplerin ve tabiatın içinde boğulmuştur. Zühre dairesinde külliyet kazanmış, hatta o daireye şah olmuş olan Aristo reşha dairesindeki bir cüzinin ayağına toprak bile olamamıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
izahınız için teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...