"Faaliyet, ayn-ı lezzet olan vücudun tezahürüdür." cümlesini izah eder misiniz?

Soru Detayı

30lema 2.sua

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Faaliyet" burada hareket etmek, yürümek, bir halden başka bir hale geçmek gibi pek çok manalara geliyor. Her hareket de yeni bir manzaranın yeni bir durumun yeni bir güzelliğin yeni bir varlık boyutunun açılmasına ve anlaşılmasına sebep oluyor demektir.

Mesela, a ve b şehirleri arasında yüz km.lik bir yol bulunduğunu düşünelim ve bu yol boyunda şelaleler, vadiler, göller ve nehirlerden oluşan harika ve mükemmel mesire ve manzaralar var. A şehrinde bulunan kişi hareket ederek b şehrine vardığında, yol boyundaki bütün güzel ve harika manzaraları görüp onlardan istifade edecek ve onların varlığından da haberdar olmuş olacak.

Ama hareket etmemiş olsa idi, bütün o güzelliklerden tadamayacağı gibi o güzelliklerin varlıklarından da haberdar olamayacaktı. Dolayısı ile hareket eden farklı varlık boyutlarını görebilirken, hareket etmeyen bir boyutla sabit kalıyor demektir.

Sinema şeridi hareket etmeseydi şeridin bir gözünde sabit ve takılı kalmış olsaydı, o zaman sinemanın diğer perde ve sahnelerini hiçbir zaman göremezdik. Oysa bir sinema şeridinde yüzlerce birbirinden farklı sahneler ve güzel efektler bulunuyor hareket ise, bu sahnelerin açığa çıkıp seyredilmesine hizmet ediyor. Hareket, yani faaliyet olmadan sinemayı izlememiz ve bir sonuca ulaşmamız mümkün olamıyor.

Demek farklı ve değişik varlık boyut ve varyasyonların görülmesi ve anlaşılması ancak hareket ve faaliyetle mümkündür. Bu yüzden Allah kainatı sürekli hareket ve faaliyet ile çalkalıyor, durağanlığa müsaade etmiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...