"Fakat bazı işaretlerle, hakikatleri bilinmezse de vücutları bildirilebilir." Nasıl anlayabiliriz, çünkü Miraç Risalesi'nde miracın hakikati anlatılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mi'racın öyle derin ve köklü incelikleri bulunuyor ki, bunu bütün derinliği ile ihata etmek mümkün değildir. Ama bu derinlikler bazı ip uçları bazı işaret ile akla tarif edilebilir, en azından akla bir itminan verilebilir. Bu hususta akıl bütün bütün hissesiz ve aç bırakılmaz, denilmek isteniyor.

Mesela, ruh latif ve nurani bir varlık olduğu için künhü, özü ve hakikati anlaşılamaz ya da bütün boyutları ile akla tarif edilemez. Ama ruhun vücuduna, yani varlığına dair yüzlerce delil ve işaretler sayılabilir ve sayılan bu işaret ve deliller aklı tam anlamı ile tatmin edip doyurur. Bir şeyin künhünü tarif etmek ayrıdır, vücudunu ve varlığını ispat etmek ayrıdır, ikisini karıştırmamalıdır.

Mi'racın da tıpkı ruh gibi tam anlamı ile tarif edilmesi mümkün olmayan künhleri, hakikatleri vardır; ama bunların vücutları ve varlıkları bazı delil ve işaretler ile ispat edilebilirler.

Hakikat-i mi'raçta bahsedilen şeyler, mi'racın bilinmesi mümkün olmayan künh ve mahiyetleri değil, onların vücutlarının ispat edilmesidir. Mesela mi'racın finali olan rü’yetin keyfiyet ve mahiyeti asla tam anlamı ile tarif edilemez, ama bu vaka vücut noktasından ispat edilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şehrayin
Allah razı olsun istifadeye medar oldu
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...