"Gizli düşmanlarımız hükûmetin ehemmiyetli ve birkaç vazifedarlarını elde edip beni tazyikatla Menemen ve Şeyh Said hadisesi gibi bir hadise çıkarmak için bütün kuvvetiyle,.." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... Gizli düşmanlarımız hükûmetin ehemmiyetli ve bir kaç vazifedarlarını elde edip beni tazyikatla Menemen ve Şeyh Said hadisesi gibi bir hadise çıkarmak için bütün kuvvetiyle, en hassas damarlarıma dokunduracak tarzda, her desiseyi istimal ettiler. Gördüler ki, Eski Said yok; yenisi ise her şeye tahammül ediyor. O planı sair suikastlere, ezcümle zehir vermeye tebdil ettiler..." (Emirdağ Lâhikası-I, 92. Mektup)

Gizli komite devletin bazı yetkililerini etkisi altına alıp, Üstad'ı Menemen ve Şeyh Said benzeri bir olayı yapmaya zorluyorlar. Ama Üstad'ın -Allah'ın kendisine lütfettiği yüksek dayanma ve sabır kuvvetiyle- gösterdiği müspet hareket ve tahammül anlayışı, bu sinsi planı geçersiz kılıyor.

Ne yaptılarsa Üstad'ı menfi hareket etmeye güçleri yetmediği için, işi suikaste ve cinayete kadar götürdüler. Vicdan ve insaniyetten nasipleri olmadığı için, zehirlemeye karar verdiler. Zira öyle zalim ve dinsizler için her yol mübahtır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...