Güneşin bütün seyyaratı ile beraber saniyede beş saatlik bir mesafeyi kestirmesi neye göredir? Sistemin herkül burcu tarafına veya şemsüş-şümus canibine doğru sevk edilmesi fenni bir tesbit midir? Bir tahmine göre demesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Güneşi bütün seyyârâtı ile saniyede beş saatlik bir mesafeyi kestirecek kadar bir sür’atle, bir tahmine göre Herkül Burcu tarafına veya Şemsü’ş-Şumus cânibine sevk etmek, elbette, Ezel ve Ebed Sultanı olan Zât-ı Zülcelâlin kudretiyle ve emriyledir."

Üstadımızın verdiği bu rakamlar o günün ilim adamlarının görüşleridir. Bütün bu rakamlar kâinattaki harika nizamı ortaya koymaktadırlar. Bunların zaman içinde bazı değişikliklere uğraması neticeyi değiştirmez. Hâdiselere mâna-yı harfiyle, yani Allah hesabına, O’nun kudretinin ve hikmetinin tecellileri olarak bakmak gerektiği 91. Sualin cevabında işlenmişti.

Biz bu konuda 2017 yılı itibariyle yapılan tespitleri aktarmakla iktifa edeceğiz.

Güneş sisteminin hızı saatte 720.000 km.

Samanyolu'nun çapı yaklaşık 100.000 ışık yılı, güneş'in galaksi merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 28.000 ışık yılı.

Dünya kendi etrafında (ekvatorda) saniyede 0,44 km hızla, Güneş'in çevresinde ise saniyede 30 km hızla döner.

Güneş'in galaksi merkezine olan uzaklığı yaklaşık 28.000 ışık yılı olduğuna göre bu çok uzun mesafede güneş sisteminin hangi istikamette yol aldığı konusunda kesin bir şey söylenemez. Üstadın “bir tahmine göre” demesi de bunu desteklemektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...