Güneş'in bütün seyyaratı ile beraber saniyede beş saatlik bir mesafeyi kestirmesi neye göredir? Sistemin Herkül burcu tarafına veya Şemsü'ş-şümus canibine doğru sevk edilmesi fenni bir tesbit midir? Bir tahmine göre demesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...Güneşi bütün seyyaratı ile saniyede beş saatlik bir mesafeyi kestirecek kadar bir süratle, bir tahmine göre Herkül Burcu tarafına veya Şemsü’ş-Şumus cânibine sevk etmek, elbette, Ezel ve Ebed Sultanı olan Zat-ı Zülcelalin kudretiyle ve emriyledir." (Sözler, Otuz Üçüncü Söz, Yirmi Birinci Pencere)

Üstadımızın verdiği bu rakamlar o günün ilim adamlarının görüşleridir. Bütün bu rakamlar kâinattaki harika nizamı ortaya koymaktadırlar. Bunların zaman içinde bazı değişikliklere uğraması neticeyi değiştirmez. Hadiselere mana-yı harfiyle, yani Allah hesabına, onun kudretinin ve hikmetinin tecellileri olarak bakmak gerektiği 91. Sualin cevabında işlenmişti.

Biz bu konuda 2017 yılı itibariyle yapılan tespitleri aktarmakla iktifa edeceğiz.

Güneş sisteminin hızı saatte 720.000 km.

Samanyolu'nun çapı yaklaşık 100.000 ışık yılı, Güneş'in galaksi merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 28.000 ışık yılı.

Dünya kendi etrafında (ekvatorda) saniyede 0,44 km hızla, Güneş'in çevresinde ise saniyede 30 km hızla döner.

Güneş'in galaksi merkezine olan uzaklığı yaklaşık 28.000 ışık yılı olduğuna göre bu çok uzun mesafede Güneş sisteminin hangi istikamette yol aldığı konusunda kesin bir şey söylenemez. Üstad'ın “bir tahmine göre” demesi de bunu desteklemektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...