"Hâlık'ın âsârından cemadata baktığın zaman azamet ve kudreti, kasdına hedef yap. Başka isimlerin tecelliyatını teb'an düşün. Hayvanata bakarken merhamet kasdıyla bak." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yaratılmışlar içerisinde kemiyet açısından en büyük en kesretli en hacimli en haşmetli varlıklar cemadat, yani cansız varlıklardır. Milyarlarca galaksi, yıldız, meteor, trilyonlarca ton toprak, dağ, taş hep cemadattandır.

Bu yüzden Allah’ın azamet ve kudretini en net en güzel ve en parlak bir şekilde gösteren sahne cemadat yani cansızlar sahnesidir. Düşünsene dünya üzerindeki toprak tanelerini saymaya kalksak akıl hayretinden secdeye kapanır. Gök yüzündeki sayısız yıldız ve galaksiler de hakeza. Bütün bu kesretli ve büyük camit varlıklar Allah’ın azamet ve büyüklüğünü bize gösteriyor.

Hayvanat içinde en parlak şekilde tecelli eden isimler ise, merhamet ve şefkati ifade eden Rahman ve Rahim sıfatlarıdır. Yeryüzünde sayısız canlıları her gün muntazam ve sistemli bir şekilde besleyen ve büyüten, hastalansalar onlara şifa veren, onların kıyıda köşede kalmış en küçük bir ferdini bile unutmayıp onlara yaşamı için gerekli bütün ihtiyaçları gönderen bir şefkat manasını düşün diyor.

Allah’ın her bir isminin belirgin ve parlak bir şekilde tecelli ettiği bir alan bir saha bir meydan vardır. İnsan o ismi okumak o ismi iyi bir şekilde anlamak için, o alana o sahaya o meydana kasten odaklanması gerekir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...