"Haşrin Mahkeme-i Kübrâsında, mizan-ı âzam-ı adaletinde cin ve insin muvazene-i a’mâllerini istibat edip inanmayan, bu dünyada gözüyle gördüğü bu muvazene-i ekbere dikkat etse, elbette istibadı kalmaz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Haşrin Mahkeme-i Kübrâsında, mizan-ı âzam-ı adaletinde cin ve insin muvazene-i a’mâllerini istibat edip inanmayan, bu dünyada gözüyle gördüğü bu muvazene-i ekbere dikkat etse, elbette istibadı kalmaz." (Lem'alar, Otuzuncu Lem'a, İkinci Nükte)

Öldükten sonraki dirilişi ve onun da sonrasında kurulacak olan büyük mahkemeyi ve insanların, cinlerin bu mahkeme de hesaba çekilecek olmasını aklına sığıştıramayan ve akıldan uzak gören kimse, bu dünya hayatında sergilenen örneklere dikkatle baksa, bütün bu gerçekleri kabul etmekte zorlanmaz.

Mesela, kışın ölmüş olan bitki ve hayvanların baharda yeniden diriltilmesine baksa, insanların ikinci dirilişinin Allah için ne kadar kolay ve basit olduğunu anlamakta zorlanmayacak.

Allah’ın kâinatta yaptıkları, âdeta yapacaklarının teminatı niteliğindedir. İnsanı yoktan var eden bir kudret için acaba ikinci kez var edebilir mi diye şüpheye düşmek, yoktan var etme eylemini görmemek ve anlamamak demektir.

Küçücük bir çekirdeğin içinden koca ağacı çıkaran bir kudrete, "Küçük bir DNA.dan insanı çıkarabilir mi yeniden inşa edebilir mi?" demek tam bit akılsızlıktır.

Tırnak kadar bir et parçasının içine bütün hayat hikayesini depolayıp arşivleyen bir kudret için "Acaba insanın amellerini bir sayfada neşr edebilir mi?" demek de aynı şekilde ahmaklıktır vesaire...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...