"Hattâ dünyayı unutmak lâzım olduğu bir zamanımda, o hâl beni masonların meclisine getirdi, onları tokatlamakla meşgul eyledi." Burayı nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nasıl bir parmak yaralansa göz, akıl, kalb ehemmiyetli vazifelerini bırakıp onunla meşgul oluyorlar. Öyle de bu derece zarurete giren sıkıntılı hayatımız, yarasıyla kalb ve ruhumuzu kendiyle meşgul eder. Hattâ dünyayı unutmak lâzım olduğu bir zamanımda, o hâl beni masonların meclisine getirdi, onları tokatlamakla meşgul eyledi. Cenâb-ı Hak bu gaflet halini de bir mücahede-i fikriye nev'inden kabul etmek ihtimaliyle teselli buldum."(1)

Üstad Hazretlerinin bu ifadelerini açıklayıcı bir mektup ya da hatıra elimizde mevcut değil. Bu yüzden bu hususta yapacağımız her izah ve açıklama, yorumdan öteye geçmeyecektir.

Üstad Hazretlerinin bu asrın kutbu ve müceddidi olması hesabına, kuvve-i manevi ile masonları tokatlaması ihtimal ve imkân dahilindedir. Ama bu tokatlama işinin keyfiyeti hakkında elimizde bir bilgi ve hatıra bulunmuyor. Manevi âlemin hükümleri maddi âlemin hükümlerinden çok başkadır.

(1) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Kardeşlerim arife tarif lazım olmaz 5.Şuada bahsedilen zat Üstadın tokatladığı zattır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
Aslında düşününce asıl mana anlaşılıyor.Üstad Erek Dağına kendi haline çekildiği hengamda; Oradan alınıp Barlaya sürgün edilmesiyle Masonlarla mücadele başlamış oldu.Zira Haham Haim Naum'un Lozan Görüşmeleri esnasında gösterdiği faaliyetler malum. Risalelerde de çok ca bahsedildiği gibi İman Hizmetinin en büyük muhalifi ve Düşmanı Masonlar ve Farmasonlardır. Ne yazık ki sahip oldukları maddi,siyasi ve Bürokratik güç ile En başta DİNE, Üstada ve Nur Talebelerine hem de Diğer Ehli İmana çok zarar vermişlerdir.O dönemin tek partisi içinde yuvalanmışlar, icraatlarına güya meşhur Laiklik anlayışlarını perde yapmışlar hatta işlerinin bittiğine kanaat getirince oyuncak yaptıkları O meşhur şahsın da Ölümünü hazırlamışlardır. Üstadın her Risalesi ve Binler talebesi sürekli onlara manevi tokatlar atmış planlarını akim bırakmıştır.Öyle kinlenmişler ki Reislerinden biri ''Bulun bir çöp arabası öyle getirin'' emrini vermiş ,Kader ise O nu çöp arabasıyla kabristana göndermiştir.Her ne ise O mücadele yarım kalmamış hala devam etmektedir. Allah'u Teala Hepimize İman ve Feraset kuvveti versin.Versinki Dünya çapındaki bu İslam Düşmanlarının planları hep neticesiz kalsın.Amin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...