"Hayat, bütün cihazatıyla ve cihatıyla şükür ve ubudiyet ve tesbihin menşe ve medarı olduğundandır ki, irade-i hassaya hicap olan yeknesaklık ve kaidelik ve rahmet-i hassaya perde olan vesait-i zahiriye konulmamıştır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayatın hakiki sebebi, bilim tarafından tam olarak keşfedilmiş değildir. Hayata gösterilen sebepler hep afaki ve tahminidir. Bilim anne karındaki cenine hayatın ne zaman girdiğini bile tam net ifade edemiyor. Çünkü hayat; nimetler içinde en büyüğü, en ehemmiyetlisi ve en küllisidir. Bu yüzden, Allah hayat nimetini görünür bir sebebe bağlamamıştır. Şayet hayat nimeti Güneş'in her sabah belli bir saatte doğduğu gibi belli bir kaideye bağlanmış olsa idi, o zaman hayatın kıymet ve değeri saklı kalacaktı.

Hayat öyle bir nimettir ki, elektriğin makineleri çalıştırdığı gibi, o da insan mahiyetinde bulunan bütün maddi ve manevi duygu ve cihazları çalıştırıyor. Göz hayat ile görür, kulak hayat ile işitir, dil hayat ile tadar, burun hayat ile koklar, kalp hayat ile çalışır, vicdan hayat ile işler vs...

"Hayat, vücudun nurudur; şuur, hayatın ziyasıdır. Hayat, ruhun ziyasıdır; şuur, hayatın nurudur." (Sözler, 29. Söz, Birinci Maksat)

Hayat vücudun nurudur; yani bir şeyin hakiki varlığı hayat sayesinde anlaşılır, hissedilir. Üstad'ın ifadesiyle;

"Bak, hayatsız bir cisim, büyük bir dağ dahi olsa, yetimdir, gariptir, yalnızdır. Münasebeti yalnız oturduğu mekân ile ve ona karışan şeyler ile vardır; başka, kâinatta ne varsa, o dağa nispeten madumdur. Çünkü ne hayatı var ki, hayat ile alakadar olsun; ne şuuru var ki, taalluk etsin." (bk. age., a.y)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Üstad Hazretleri sinekleri pireleri öldürmeyin diyor.Hakeza Allah dostları hep aynı ihtimamı göstermiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...