“Hayvanlarda iştiha sahibi bir nefis ve cüz’î ihtiyarî bulunduğu için amellerinin halisen livechillah olmaması” ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve bu saray-ı kâinatta ikinci kısım amele, hayvânattır. Hayvânat dahi, iştiha sahibi bir nefis ve bir cüz-ü ihtiyarîleri olduğundan, amelleri hâlisen livechillâh olmuyor. Bir derece nefislerine de bir hisse çıkarıyorlar. Onun için, Mâlikü'l-Mülki Zü'l-Celâli ve'l-İkram, kerîm olduğundan, onların nefislerine bir hisse vermek için, amellerinin zımnında onlara bir maaş ihsan ediyor." (1)

“Hâlisen livechillah” ifâdesi, hayvanların ibadetleriyle meleklerin ibadetleri arasındaki farka işâret etmektedir. Meleklerin, bir işi yapma konusunda şahsî tercihleri yoktur, ne emrolunsa onu yaparlar; amelleri “hâlisen livechillah”tır. Yaptıkları işler, aynı zamanda onların ibâdetleridir, bu ibadetlerde nefsin hiçbir hissesi yoktur.

Hayvânların, yaratılışları gereği vazifeli oldukları işleri görmeleri onların ibadetleridir, ancak bu işlerinde şahsî hazları ve lezzetleri de vardır. Bir aslanın avını yakalamasından ve yemesinden aldığı lezzet, bir meleğin ibâdet etmekten aldığı manevî lezzetten çok farklıdır.

(1) bk. Sözler, Yirmi Dördüncü Söz, Dördüncü Dal.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...