"Hem fikr-i milliyette bir zevk-i nefsanî var, gafletkârâne bir lezzet var, şeâmetli bir kuvvet var." Üstad burada "kahramanlık", "güç", "fetihleri" mi kastediyor? Bu üç duygunun menşei nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Fikr-i milliyet şu asırda çok ileri gitmiş. Hususan dessas Avrupa zalimleri, bunu İslâmlar içinde menfi bir surette uyandırıyorlar, tâ ki parçalayıp onları yutsunlar."

"Hem fikr-i milliyette bir zevk-i nefsanî var, gafletkârâne bir lezzet var, şeâmetli bir kuvvet var. Onun için, şu zamanda hayat-ı içtimaiye ile meşgul olanlara 'Fikr-i milliyeti bırakınız.' denilmez. Fakat fikr-i milliyet iki kısımdır:"

"Bir kısmı menfidir, şeâmetlidir, zararlıdır. Başkasını yutmakla beslenir, diğerlerine adâvetle devam eder, müteyakkız davranır."(1)

Konunun siyak ve sibakına (öncesi ve sonrası) baktığımızda bu duyguların müspet değil, menfi olduğunu anlıyoruz.

Menfi milliyetçilik fikrinde nefsani bir lezzet var. Yani nefis kendi benliğine düşkün olduğu gibi, benliğinin büyütülmüş şekli olan milliyetine de o nispette düşkündür. Kendi benliğini tapacak kadar sevdiği gibi, kavmini de menfi anlamda o derece sever ve perestiş eder. Yani milliyetçi düşüncedeki bu nefsani lezzet; insanları menfi milliyetçiliğe doğru tetikliyor ya da savuruyor.

Bu lezzet aynı zamanda gafletli bir lezzettir. Yani İslam’ın uygun görmediği, hatta çok şiddetli bir şekilde men ettiği bir lezzettir. Zira İslam, kavim milliyetçiliğini değil, inanç ve İslam milliyetçiliğini esas alıyor ve onu emrediyor. Bu sebeple kavim milliyetçiliğinin gözü kördür, adalet ve merhametin ince ve hassas ayarını göremez. Mesela, kendi milliyetinden olan bir zalimi alkışlarken, kendi milliyetinden olmayan bir masumu ve mazlumu zemmeder, hatta gerekirse zulmeder ki bu da gafletlerin en tehlikelisi ve en koyusudur.

Bu düşünce ve lezzette aynı zaman şeametli bir kuvvet var; yani adalet ve merhametin emrine girmeyen ve masum ve mazlumlar açısından milliyetçilikten doğan birlik, uğursuz bir güçtür. Mesela a kavmi b kavmini ezmekte birleşip, hatta kenetlenerek bir güç oluşturuyorlar. Bu güç zulüm ve haksızlıkta kullanılacağı için şeametli (uğursuz ve kötü) bir güçtür.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, Üçüncü Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
"Yani nefis kendi benliğine düşkün olduğu gibi, benliğinin büyütülmüş şekli olan milliyetine de o nispette düşkündür." Müthiş bir izah olmuş.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...