"Her gün bütün ümmet kadar hasenat ona işlenen ve bütün ümmetin saadetlerine yardım eden..." Peygamber Efendimizin saadetimize yardımı nasıldır; izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamber Efendimizin (asm) ümmetine olan şefkat ve düşkünlüğü şu ayet ile sabittir:

"Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir, size çok düşkündür, müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur." (Tevbe, 9/128)

Dolaylı ya da dolaysız, Peygamber Efendimizin (asm) ümmetinin saadetine yardım etmesi çok başlıklar altında incelenebilir.

Mesela, Peygamber Efendimizin (asm) ümmetine olan yardımı, başta iman ve hidayeti canhıraşane tebliğ etmesi, sonra ümmetine şefaat edecek olması; ümmetinin saadeti ile ne kadar ilgili ve alakadar olduğunu göstermeye yeterlidir.

Peygamber Efendimizin (asm) bütün himmet ve gayesi; insanların imana gelip hem dünya hem de ahiret saadetlerini kazanmalarına vesile olmaktır. İnsanlığa ve ümmete bundan daha büyük bir yardım olamaz.

Bununla beraber, Efendimiz (a.s.m) ümmetin vazifelileri ile gerek rüya gerekse yakazaten (uyanklık alemi) görüşüp, onlara yol göstermesi ve yollarını aydınlatması da ümmetin saadeti noktasında mühim bir yardımdır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...