Block title
Block content

"Her şeye en güzel vaziyeti verdiren ve her zîhayata hakk-ı hayatı verip ihkak-ı hak eden ve mütecavizleri durduran ve cezalandıran bir âdiliyetin haşmetli güzelliğine bak, gör." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Canlıların, yaşama alanı olan karaları, denizler istila etme kabiliyetinde ve potansiyelinde iken, Allah onların bu tecavüzüne set ve engel olması için önlerine dağları dikmiştir.

Mikroplar, sağlık düşmanı bakteriler her canlıyı öldürme hedefinde ve kabiliyetinde iken, Allah onların önüne şifa içeren karşı ilaçları çıkarmıştır. Yani onların hayata olan tecavüzüne ilaçlarla şifa ile kayıt koymuştur.

Gökyüzündeki meteorlar, sönmüş gezegenler, zararlı ışınlar dünya üzerindeki canlıları yok etme potansiyeli içinde iken, Allah onların karşısına ozon tabakasını koymuş ve onların muhtemel tecavüzlerini bertaraf etmiştir.

Bu açıdan bakıldığında kainatta mütecaviz çok unsurlar ve düşmanlar var, ama İlahi adalet mutlak bir denge ve ölçü ile onların bu tehditlerine bir ayar veriyor. Bir unsurun istila ile diğerlerini yok etmesine izin vermiyor.

Ateş gibi bir unsur her şeyi yakıp yok etme potansiyelinde iken, Allah onun bu istila ile yok etme özelliğine fıtri sınırlar ve kayıtlar koyuyor. Şayet ilahi adalet bu dengeleri kurmamış olsa idi, yeryüzünde hayatın devam etmesi asla mümkün olmazdı...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Mertebe-i Nuriye-i Hasbiye | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 74 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...