"Her şeye en güzel vaziyeti verdiren ve her zîhayata hakk-ı hayatı verip ihkak-ı hak eden ve mütecavizleri durduran ve cezalandıran bir âdiliyetin haşmetli güzelliğine bak, gör." cümlesini izah eder misiniz?

Soru Detayı

(Aşağıdaki kısmı kısaca açarmısınız.bilhassa mutecavizleri durdurma ve cezalandirmadan bahseder misiniz) kâinatı bütün mevcudatıyla mizanı altına alan ve bütün ecram-ı ulviye ve süfliyenin muvazenelerini idame ettiren ve güzelliğin en mühim bir esası olan tenasübü veren ve her şeye en güzel vaziyeti verdiren ve her zîhayata hakk-ı hayatı verip ihkak-ı hak eden ve mütecavizleri durduran ve cezalandıran bir âdiliyetin haşmetli güzelliğine bak gör. Risale-i Nur - Şualar(77) Vereceğiniz cevap için Allah razı olsun çok teşekkür ederim .

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Canlıların, yaşama alanı olan karaları, denizler istila etme kabiliyetinde ve potansiyelinde iken, Allah onların bu tecavüzüne set ve engel olması için önlerine dağları dikmiştir.

Mikroplar, sağlık düşmanı bakteriler her canlıyı öldürme hedefinde ve kabiliyetinde iken, Allah onların önüne şifa içeren karşı ilaçları çıkarmıştır. Yani onların hayata olan tecavüzüne ilaçlarla şifa ile kayıt koymuştur.

Gökyüzündeki meteorlar, sönmüş gezegenler, zararlı ışınlar dünya üzerindeki canlıları yok etme potansiyeli içinde iken, Allah onların karşısına ozon tabakasını koymuş ve onların muhtemel tecavüzlerini bertaraf etmiştir.

Bu açıdan bakıldığında kainatta mütecaviz çok unsurlar ve düşmanlar var, ama İlahi adalet mutlak bir denge ve ölçü ile onların bu tehditlerine bir ayar veriyor. Bir unsurun istila ile diğerlerini yok etmesine izin vermiyor.

Ateş gibi bir unsur her şeyi yakıp yok etme potansiyelinde iken, Allah onun bu istila ile yok etme özelliğine fıtri sınırlar ve kayıtlar koyuyor. Şayet ilahi adalet bu dengeleri kurmamış olsa idi, yeryüzünde hayatın devam etmesi asla mümkün olmazdı...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erkandino

Burdaki cezalandırma bahsini aciklarmisiniz

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Cezalandırma tecavüzlerine set çekme anlamına geliyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...