"Her yeni gün, sana, hem herkese, bir yeni âlemin kapısıdır. Eğer namazını kılmazsan, senin o günkü âlemin zulümatlı ve perişan bir halde gider. Senin aleyhinde âlem-i misalde şehadet eder." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın her bir yeni günü bir öncekinden farklı bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple insanın her bir günü yeni bir fırsat yeni bir hayat yeni bir kimlik yeni bir sayfa oluyor. İnsana da bu yeni sayfayı imanla ibadetle doldurmak kalıyor.

Bu durumda insan bir gününü ibadetsiz geçirmiş olsa, mesela namazını o gün hiç kılmamış olsa, o gün insan açısından bir kayıptır. Hatta vazifesini yapmadığı için ceza gerektiren bir gün olur.

İnsanın her bir günü ve o gün içinde yapmış olduğu amelleri kaydedilip, imaj âlemi de denilen misal âleminde muhafaza ediliyor. Şayet o günün ibadetsiz geçerse, o gün sanki şuurlu bir insanmış bir kimlik sahibi bireymiş gibi senden şikâyetçi olarak, senin aleyhinde şahitlik ederek seni büyük sıkıntılara sokacak.

İnsan duygu ve düşünce açısından her güne yeni bir ruh hâli ile uyanır; şayet o gün ibadetle geçirilmezse senin o günkü âlemin karanlıklı ve perişan bir halde gider ve günahını da başına sarar. Bu durumda insan her bir yeni güne tek hayat anı tek sermayesiymiş gibi bakmalı ve o gününü iman ve ibadetle ihya etmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...