Block title
Block content

HİZBÜ’L-EKBER (HİZB-İ NURİYE)

 
Risale-i Nur’un çeşitli yerlerinde Hizb-i Nuriye, Hizbü’n-Nuriye, Hizbü’l-Ekber-i Nurî, Hizbü’l-Ekber-i Nuriye, Virdü’l-Ekber, Hizbu’l-Virdi’l-Ekber ve Virdü’l-Ekber-i Nuriye isimleriyle geçer. Bediüzzaman bu eser hakkında “Risale-i Nur’un menbaı, Risale-i Nur’un Zülfikar’ı” gibi ifadeler kullanır.

Hizbü’l-Ekber ile ilgili kaynaklarda aktarılan bilgilere göre Âyetü’l-Kübrâ risâlesiyle yaklaşık aynı zamanda yazılmıştır. Kainatın bütün âlemlerini sayarak, ekseriyetle Ayet-ül-Kübrâ’daki hakikatlerin aynısını açıklayan bu eser, veciz bir Arapça üslûb ile yazıldığından, kâinatı tefekkür için güzel bir kaynak olarak gösterilmektedir.

Bediüzzaman, Eski Said’in Yeni Said’e inkılâp ettiği zamandan itibaren, tefekkür mesleğinde gittiği için “Bir saat tefekkür, bir sene ibadetten daha hayırlıdır” meâlindeki hadis-i şerifin sırrını aradığını, her bir-iki senede o sırrın sûret değiştirerek ya Arapça veya Türkçe bir risâleyi netice verdiğini söyler. Arapça telif edilen Katre Risalesinden, tâ Âyetü’l—Kübrâ Risalesine kadar, o hakikatın devam edip suretler değiştirdiğini ve en son olarak Hizbü’l-Ekber-i Nuriye sûretine girdiğini ifade eder.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 19911 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Açıklamalarınızda hizb-i azama ve hizb-i ekber hakkında açıklayıcı bilgi verilmemiş. Yani bu iki eser şu anda hazlihazırda mevcut mudur? Teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Evet mevcuttur. Piyasadan temin edilebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
onay_talip
ALLAH RAZI OLSUN.SÜPER ÇALIŞMALARINIZ EBEDİYYEN DEVAM ETSİN İNŞAALLAH.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...