"Hücumat-ı Sitte Risalesi"ndeki Altıncı Desise-i Şeytaniye´yi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Altıncı desise Şudur ki: İnsandaki tembellik ve tenperverlik ve vazifedarlık damarından istifade eder."

"Evet, şeytan-ı ins ve cinnî her cihette hücum ederler. Arkadaşlarımızdan metin kalbli, sadakati kuvvetli, niyeti ihlâslı, himmeti âli gördükleri vakit başka noktalardan hücum ederler. Şöyle ki:"

"İşimize sekte ve hizmetimize fütur vermek için, onların tembelliklerinden ve tenperverliklerinden ve vazifedarlıklarından istifade ederler. Onlar, öyle desiselerle, onları hizmet-i Kur'âniyeden alıkoyuyorlar ki, haberleri olmadan bir kısmına fazla iş buluyorlar, tâ ki hizmet-i Kur'âniyeye vakit bulmasın. Bir kısmına da dünyanın cazibedar şeylerini gösteriyorlar ki, hevesi uyanıp, hizmete karşı bir gaflet gelsin. Ve hâkezâ, bu hücum yolları uzun çeker. Bu uzunlukta kısa keserek dikkatli fehminize havale ederiz."

"Ey kardeşlerim, dikkat ediniz. Vazifeniz kudsiyedir, hizmetiniz ulvîdir. Her bir saatiniz, bir gün ibadet hükmüne geçebilecek bir kıymettedir. Biliniz ki, elinizden kaçmasın."(1)

İnsî ve cinnî şeytanlar, Nur talebelerini iman hizmetinden alıkoymak için her yolu deniyorlar.

Yani iş yoğunluğu vermek, eğlenceli şeylerle meşgul etmek, lüzumsuz, ama çekici meşguliyetler ile uğraştırmak bu yollardan bazılarıdır.

Tembellik, insanın vazifesini bırakıp atıl kalma halidir ki, insanoğlunun en büyük düşmanlarından birisidir.

Tenperverlik, insanın rahatına ve konforuna düşkün olmasından dolayı, gayret ve çalışmayı terk etmeye meyilli olma halidir ki, bu damar da iman hizmetine büyük bir engel teşkil etmektedir ve şeytanî bir tuzaktır.

Vazifedarlık, insanın dünyevî meşguliyetler ile uhrevî vazifelerini unutmasıdır. Evet, ehl-i küfür ve hizbu’ş-şeytan mevki ve makam vadederek iman erlerini bu hile ile aldatır, iman hizmetinden alıkoyarlar.

Hem tembellik, hem tenperverlik hem de vazifedarlık iman hizmetinin önünü kesen nefsanî engeller olduğu için, Üstad Hazretleri her üçünden de bahsetmeyi lüzumlu görmüştür.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dokuzuncu Mektup, Altıncı Risale.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
"Ey kardeşlerim, dikkat ediniz. Vazifeniz kudsiyedir, hizmetiniz ulvîdir. Herbir saatiniz, bir gün ibadet hükmüne geçebilecek bir kıymettedir. Biliniz ki, elinizden kaçmasın." Bu zaman dilimi içindemiyiz halen.kıymetli zamnlar devam ediyor mu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Üstad Hazretlerinin bu hükmünün devam ettiği kanaatindeyiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

Üstadımız "Evet, şeytan-ı ins ve cinnî her cihette hücum ederler. " cümlesiyle İNSİ ŞEYTANLARA DA dikkat çekiyor. 

BAZI İNSANLAR ŞEYTANLAŞMIŞ OLMASALAR DA hatta dindar, samimi müslüman da olsalar, maalesef ŞEYTANIN İŞİNE gelen şeyleri söyleyebiliyor; mesela sen İŞİ-MESLEĞİ bırakıp KENDİNİ bütünüyle İMAN- KURAN VE RİSALE'ye vakfedeceksin ama etrafındaki 5 VAKİT NAMAZINDA BAZI KİŞİLER bile buna karşı çıkacaktır. 

SEN 10 SAAT KURAN HİZMETİNDE UĞRAŞMAK İSTERSİN, o der ki; 10 SAATİN 8 SAATİNDE MEMUR OL, ESNAF OL, MESAİ YAP, 2 saatte yine KURAN-HADİS- RİSALE ile meşgul olursun. OYSAKİ doktorluk, mühendislik vs. bunları herkes bir şekilde yapıyor zaten, ancak HAKİKİ KURAN TALEBESİ herkes olamıyor ve asıl ihtiyaç DİĞERLERİNDEN ziyade HAKİKİ KURAN TALEBESİNE var. Özetle, BU MESELEYİ KAVRAYABİLMEK, ANLAYABİLMEK HERKESİN HARCI DEĞİL, ÇÜNKÜ CİDDİ UFUK MESELESİ... Allah (c.c.) anlayabilenlerden eylesin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...