"İblisi ilzam, şeytanı ifham, ehl-i tuğyanı iskât eden,.." cümlesine binaen; İblis" ve "şeytan" arasındaki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İblis: Bu sözcüğün anlamı; “Hayırdan son derece ümitsiz olan, Allah’ın rahmetinden umudunu kesen.” demektir.

“İblis nedir?” sorusuna eski düşünürlerin bir çoğu; "iblisin asıl adının Azâzil olduğu, meleklerin içinde kalıp meleklerin ileri gelenlerinden biri iken Âdem (as)’a secde etmediği için Allah’ın rahmetinden uzaklaştırıldığı" şeklinde bir açıklama getirmişlerdir.

İblis, bir nevi şeytan ordusunun kumandanı ve atası hükmündedir. Aynı zamanda İblis cinlerdendir, yani cin taifesindendir.

Şeytan; sözlük anlamı olarak “Hakk’tan uzak olan” demektir. Kavram olarak ise, “Hakka ve akla aykırı hareket eden her türlü kişi, güç ve kurumun ortak ve karakteristik adı.”dır. Aslında şeytan kötülük ve şerrin ortak ve genel bir adıdır. Bu kötülük ve şerrin kumandanı ve atası da yukarıda beyan edildiği gibi cin taifesinden olan İblis'tir.

"Demek iblis şeytandır; lakin her şeytan iblis değildir." Bu da iblis ile şeytan kavramının farkına işaret ediyor. Zira şeytanlar içinde insanlar da olabilir. Bu yüzden bir çok yerde Üstad Hazretleri, "insi ve cinni şeytan" tabirini kullanıyor. Demek burada "İblisi ilzam" ifadesi; şeytanların atası olan Azazile, "şeytanı ifham" tabiri de; diğer insi ve cinni şeytanlara işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...