Şerrin yaratılması şer değil. Şeytanın cüz-i iradesi var mı, o da vazifeli, öyle ise onların cezalandırılması hükmü nasıl ortaya çıkar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İblis: İblis sözcüğünün manası; “hayırdan son derece ümitsiz olan, Allah’ın rahmetinden umudunu kesen” demektir. Cin taifesinden olan İblis, şeytan ordusunun kumandanı ve atası hükmündedir.

Şeytan: Sözlük manası olarak “Hak’tan uzak olan” demektir. Kavram olarak ise, “hakka ve akla aykırı hareket eden her türlü kişi, güç ve kurumun ortak ve karakteristik adı”dır. Aslında şeytan kötülük ve şerrin ortak ve genel bir adıdır.

Her insana musallat olan şeytan cinlerden bir şeytandır, lakin bazısı bazısından daha kuvvetli ve daha çetin olabilir. Şeytanlar dumansız bir ateşten yaratıldıklarından fıtrat ve mizaç olarak latif varlıklardır, maddi ve kesif değildirler. Bu sebeple insanın damarlarında ve kalbinde rahatlıkla dolaşabilirler.

İblis ve onun aveneleri olan cinni şeytanlar, şerleri ve kötülükleri kendi hür iradeleriyle işlemektedirler. İblis denilen cinin şeytan olması cebir anlamında takdir edilmemiştir. İblis şeytan olmayı kendisi seçmiştir, bunda Allah’ın bir zorlaması söz konusu değildir. Şeytan ve onun aveneleri kendi seçimleri ile şeytan kapsamına girmişlerdir, öyle ise cezalandırılmaları aynı hak ve adalettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

alsancak33
yani kısaca hayrı da şerri de yaratan Allah'tır. Ama şerri kesb eden insandır ve mesuldür gibi...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...